Akkuyu NGS A.Ş, projenin hazırlık ve inşaat süreci ile ilgili yerli sanayicileri bilgilendirdi
 

Akkuyu NGS A.Ş, Türk işadamları ile yapılacak işler konusunda ilk geniş kapsamlı bilgilendirme toplantısını Mersin’de gerçekleştirdi. Mersin ve çevre illerden sanayicilerin yoğun ilgisi ile karşılaşılan toplantıda işadamları, ihale süreçleri ve katılım şartları hakkındaki tüm sorularına cevap buldu.


Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ev sahipliğinde 30 Ocak 2013 tarihinde  gerçekleştirilen toplantıya Mersin, Adana ve Gaziantep’den yaklaşık 300 sanayici ve işadamı katıldı. Saat 15:00’de başlayan toplantı 2 saatten fazla sürdü. Toplantının açılış konuşmasını Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Halil Yılmaz yaptı. Organizasyon hakkında bilgi veren Yılmaz, toplantının önümüzdeki süreçte Türk sanayinin gelişimi açısından çok faydalı olacağını söyledi.

 

Daha sonra söz alan JSC Atomstroyexport İnşaat-Montaj İşleri Bölümü Başkanı Sergey Karnauşenko,” Akkuyu NGS inşaatı’nın Hükümetlerarası Anlaşma’ya göre inşaatın genel müteahhidi olan JSC Atomstroyexport tarafından yapılacağını hatırlattı. Santralin yılda 35 milyar KWh elektrik enerjisi üreteceğini belirten Karnauşenko, nükleer santralin inşaat çalışmaları sırasında toplam 2 milyon metreküpten fazla beton döküleceğini anlattı. Sergey Karnauşenko sözlerini şöyle sürdürdü: “500 bin tonun üzerinde çelik montaj yapılacak. İşlerin yürütülmesi için 20 milyon metreküp harfiyat gerekiyor. Reaktör bölümünde ana yapının binalarında 100 bin metreküp beton, 20 bin ton çelik, bin 900 ton boru hattı montajının yapılması gerekecek.”

 

 

Sergey  Karnauşenko firma temsilcilerinden gelen inşaat sürecindeki ihalelere ilişkin soruya “Hazırlık aşaması için harfiyat çalışmaları ile ilgili olarak ihale süreci devam ediyor. Sonuçlar daha sonra açıklanacak. Çalışmalara, nükleer santralin inşasının hazırlık dönemi için gerekli olan tüm lisanslar ve izinler alındıktan sonra başlanacak. Hazırlık dönemine ait çalışmaların tamamlanması sonrasında, NGS inşaat takvimine göre ilk güç ilk ünitenin temeli atılacak. İhaleler ile ilgili bilgiler Rosatom devlet kuruluşunun internet sitesinde bulunuyor.”

 

JSC Atomstroyexport’un Türkiye Şubesi Genel Müdürü Alexander Mironov da sahadaki son çalışmalar hakkında bilgi verdi. Mironov, “Nükleer santrallerdeki inşaat işlerinde 35 yıllık tecrübemiz var. Kısmen bu nedenle JSC Atomstroyexport, Akkuyu NGS Projesine Ana Müteahhit firma olarak atandı. 2012 yılında piyasa araştırması yapıldı. Türkiye de 150 işletme ve tedarikçi firma gezildi. İhale süreci çerçevesinde inşaat malzemelerinin üretilmesi amacıyla NGS sahasında taş ocağı işletilmesi amacıyla harfiyat işleri ihalesi yapıldı. Hem inşaat hem de satın alma işleri  Atomstroyexport tarafından yürütülecek. Bunlarla ilgili ek bilgiler Rosatom’dan ve proje şirketi olan AKKUYU NGS A.Ş.’den öğrenilebilir. Bilgiler açık ve kolay ulaşılabilir web sitesinde ilan edilmektedir” diye konuştu.

 

Bu sırada bir işadamı söz alarak, “orta ölçekli firmalar gerekli standartları istenen sürede tamamlayamayabilir. Bu durumda yatırımları uzaktan mı izleyeceğiz” diye sordu.

 

JSC Atomstroyexport’un Akkuyu Sahası’ndaki Müdürü Alexander Filipoviç Mironov: ”Saha içerisinde 280’e yakın yapı olacak. Bu da onlarca ihale olacağı anlamına geliyor. Ne kadar büyük olursa olsun bu işlerin altından bir firma kalkamaz. İnşaatın en yoğun olduğu dönemde NGS sahasında 10 binden fazla kişi çalışacak. Beton dökümü çalışmalarında 15 şirket çalışacak. Nükleer santralin inşaatına katılmak isteyen şirketler,  işlerini gerekli kalite ve sürede yapıp yapamayacaklarını değerlendirmelidirler. www.zakupki.rosatom.ru web sitesinden tüm ihaleler, çalışmalar ve süreler ile ilgili bilgilere ulaşılabilir”  karşılığını verdi.

 

Toplantının sonunda Mersin-Tarsus Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli söz alarak, sanayicilere bilgi vermek üzere gelen Akkuyu NGS A.Ş ve Atomstroyexport yöneticilerine teşekkür etti. Tekli bölge olarak yapamayacakları hiçbir iş olmadığına dikkat çekerek, “Firmalarımızın çapı bahsedilen işleri yapmaya yeterlidir” dedi.

 

 

AKKUYU NGS A.Ş BASIN SERVİSİ