Akkuyu NGS A.Ş. Mersinde fizik yarışması düzenledi

Akkuyu NGS A.Ş., Mersin’de eğitim gören lise öğrencilerine yönelik olarak “Fizik Yarışması” düzenledi. Bu yıl ilki gerçekleşen yarışmada büyük çekişme yaşanırken, birincilik ipini Eyüp Aygar Fen Lisesi göğüsledi.

 

Akkuyu NGS A.Ş. tarafından Mersin’de bu yıl ilki  düzenlenen 1. Akkuyu NGS A.Ş Liselerarası Fizik Bilgi Yarışması büyük çekişmeye sahne oldu. 15 okulun yarıştığı yarışmada, Eyüp Aygar Fen Lisesi birinci, İçel Anadolu Lisesi ikinci olurken, eşitlik nedeniyle başvurulan yedek sorular sonucunda da 75. Yıl Anadolu Öğretmen Lisesi üçüncü oldu. Özel İçel Koleji Konferans Salonu’nda düzenlenen yarışmaya; İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kamil Çelebiyılmaz, Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yılmaz, Özel İçel Koleji Anadolu Lisesi Müdürü Refik Ziya Subaşı, Akkuyu NGS A.Ş. Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Mehmet Faruk Uzel, okul idarecileri ve öğrenciler katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan yarışmanın açılışında konuşan Akkuyu NGS A.Ş. Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Mehmet Faruk Uzel, yarışmayı düzenlemekteki amaçlarının, geleceğin teminatı olan gençlerin bilgi düzeyini artırmak ve okullarda aldıkları bilgiyi pekiştirmek olduğunu vurguladı ve yarışmaya katılan tüm okullara teşekkür etti. Bu yıl ilkini düzenledikleri yarışmayı gelecek yıllarda da geleneksel olarak sürdürmeyi arzuladıklarını dile getiren Uzel, “Akkuyu NGS A.Ş. olarak Mersin’de nükleer güç santrali kurarak amacımız gerek bölgenin, gerekse ülkenin enerji ihtiyacını karşılamak” dedi.

 

 

Daha sonra konuşan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kamil Çelebiyılmaz da okullarda sene sonu yaklaşırken düzenlenen yarışma nedeniyle Akkuyu NGS A.Ş. yetkililerine teşekkür etti.  Bu tür yarışmaların öğrencilerin bilgi seviyesini arttırdığı gibi kendilerine de özgüven kazandırdığını söyledi.

 

Yapılan bu konuşmaların ardından yarışmaya geçildi. 20 sorunun yöneltildiği ilk bölümde Eyüp Aygar Fen Lisesi 1. Olurken, İçel Anadolu Lisesi de 2.’liğini ilan etti. Üçüncülük için ise Çağdaşkent Anadolu Lisesi, 75. Yıl Anadolu Öğretmen Lisesi ve Yıldırımhan Fen Lisesi arasında kıyasıya bir yarış yaşandı. Büyük bir heyecan ve çekişmeye sahne olan yedek sorular sonunda ise 75. Yıl Anadolu Öğretmen Lisesi 3. oldu.

 

Dereceye giren okulların belirlenmesiyle birlikte ödül töreni aşamasına geçildi. 3. olan 75. Anadolu Öğretmen Lisesi’ne ödülünü Özel İçel Koleji Anadolu Lisesi Müdürü Refik Ziya Subaşı, 2. olan İçel Anadolu Lisesi’ne ödülünü Akkuyu NGS A.Ş. Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Mehmet Faruk Uzel, 1. olan Eyüp Aygar Fen Lisesi’ne de ödülünü Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yılmaz verdi. Ödül töreninin ardından Akkuyu NGS A.Ş. Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Mehmet Faruk Uzel, yarışmaya katkılarından dolayı jüri heyetine ve Özel İçel Koleji’ne teşekkür plaketi verdi.

 

 

Akkuyu NGS A.Ş basın servisi