Akkuyu NGS A.Ş, Hacettepe Üniversitesi’nin konuğu oldu
 

Akkuyu NGS A.Ş, Hacettepe Üniversitesi’nin konuğu oldu. Mühendislik öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Akkuyu NGS A. Ş. Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov’un proje hakkında yaptığı detaylı sunum dikkatle dinlendi. Mezun öğrenciler, nükleer mühendislik eğitimi konusunda kendilerine de şans verilmesini istedi.

 

Hacettepe Üniversitesi Enerji Topluluğu tarafından düzenlenen “Enerji Günleri” etkinliği çerçevesinde 26 Mart 2013 tarihinde Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ne ilişkin bir sempozyum gerçekleştirildi. Akşam saatlerine kadar süren sempozyumda Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov Akkuyu Nükleer Santral Projesi hakkında detaylı bir sunum yaptı. Daha sonra öğrenciler ve öğretim üyeleri proje ve nükleer enerji hakkındaki sorularını yönelttiler. Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Kasumov’un yanı sıra Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Müdürü Eyyüp Lütfi Sarıcı da tüm sorulara ayrıntılı şekilde cevap verdi.

 

Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin tarihçesini anlatarak söze başlayan Rauf Kasumov, projenin sismik açıdan Türkiye’nin en güvenilir bölgesine kurulacağını hatırlattı. Akkuyu sahasında yapılan çalışmaları ve alınacak güvenlik tedbirlerini anlatan Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Kasumov, Mayıs ayı ortalarında ÇED Raporu’nun Çevre Bakanlığı’na sunulmasının planlandığını söyledi. Akkuyu Nükleer Santrali’nin montaj ve inşaat işleri için yerli firmalara yaklaşık 7.5 milyar dolarlık iş verileceğine dikkat çeken Kasumov, santral sayesinde 15 binden fazla kişiye istihdam sağlanacağını kaydetti.

 

 

 

Türk öğrencilere yönelik nükleer mühendislik eğitim programı hakkında da bilgi veren Akkuyu NGS A. Ş. Genel Müdür Yardımcısı, “2023 yılına kadar Rusya’daki MEPHI Üniversitesi’nde 600 Türk öğrenciyi uzman olarak yetiştireceğiz. Bu eğitim olanağını kısmen Türkiye’ye taşımayı planlıyoruz. Mevcut Türk öğretim üyeleri ile Rusya’da getireceğimiz öğretim üyeleri sayesinde bu eğitim Türkiye’de de verilebilecek” diye konuştu.

 

Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinden gelen “mezunuz ama biz de siz de eğitim almak istiyoruz” şeklindeki yoğun sorulara Rauf Kasumov şu karşılığı verdi: “Biz Akkuyu Nükleer Santrali’nin uzman kadrosu için nükleer mühendislik eğitimi veriyoruz. Türk tarafı nükleer enerjinin farklı alanlarında da uzman kadrosu yetiştirmek isterse, bize böyle bir talep gelirse, elimizden gelen her türlü desteği veririz”

 

Projenin takvimine ilişkin soruları da yanıtlayan Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov projenin takvime uygun olarak ilerlediğini belirterek, tüm Türkiye Cumhuriyeti kurum ve kuruluşlarının süreçte yer almasını, onaylama süreçlerini göz ününde bulundurarak mevcut takvimin oluşturulduğuna dikkat çekti.

 

Toplantı sonunda Türkiye Atom Enerjisi Kurumu uzmanları da bir sunum yaparak öğrencileri bilgilendirdi.

 

 

Akkuyu NGS A.Ş basın servisi