Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov Mersin ili yöneticilerine ziyarette bulundu
Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov Mersin Vali Yardımcısı Emin Sait Karahaliloğlu ve Silifke Kaymakamı Fatih Damatlar’ı makamında ziyaret etti.

 

 Emin Sait Karahaliloğlu ile yaptığı görüşme sırasında Akkuyu NGS Projesi hakkında ayrıntılı bilgi veren Proje Şirketi’nin Genel Müdürü, Türkiye’deki ilk nükleer güç santralinin güvenlik sistemleri, ilin kalkınması ile ilgili olanaklar ve santralin inşaatına bağlı olarak bölgedeki ekonomik kalkınma potansiyeli ile ilgili bilgileri de paylaştı. Fuad Akhundov, Proje Şirketi’nin Türk inşaat şirketleri ile yoğun bir işbirliği düşündüğünü ifade etti ve girişimciler tarafından proje kapsamında geniş çaplı faaliyetlere ne zaman başlanacağı ile ilgili olarak Şirket’e çok sayıda soru sorulduğunu vurguladı. Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov “İnşaat çalışmalarına tüm gerekli onay ve izinler alındıktan sonra başlanacaktır” ifadelerini kullandı. Ziyarette projenin turizm sektörüne etkisi de ele alındı.  Akhundov “Turizmin etkilenmeyeceğinin en önemli örneklerinden biri Fransa’dır. Bu ülkede nükleer enerji kaynaklı olarak üretilen elektrik miktarı   yüzde 75 ile oldukça yüksektir. Bununla birlikte  Fransa en fazla turist çeken ülkelerden biridir. Şu anda Türkiye nükleer enerjiden mahrumdur. Türkiye yılda onlarca milyar dolar para ödeyerek aldığı doğalgazdan elektrik üreterek enerji elde ediyor. Adeta para yakıyor. Doğal gaz yerine 500 milyon dolarlık uranyum ithal edilerek aynı enerji üretilebiliyor. Bu büyük bir avantaj” ifadelerini kullandı. 

 

 

Ziyaret esnasında ele alınan konular arasında, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) temsilcilerinden oluşan heyetin Rusya’ya ziyareti da vardı. Türkiye Büyük Millet Meclisi  Sanayi, Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu ve komisyon üyesi 21 milletvekilinin, Rusya’da inşaatı devam eden Novovoronej NGS-2 ve Leningradskaya NGS-2 nükleer güç santrallerinde incelemelerde bulunduklarını belirten Akhundov, “Milletvekillerimiz kendileri için hazırlanan programdan memnun ayrıldılar. Akkuyu NGS dünyanın en güvenli projelerinden biridir. Kimsenin bundan endişesi olmasın” dedi.

 

Ziyareti ve verdiği bilgilerden dolayı Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdürü Fuad Akhundov’a  teşekkür eden Vali Yardımcısı Karahaliloğlu, Proje’nin hayata geçirilmesinde başarılar diledi.

 

Akkuyu NGS Genel Müdürü aynı gün  Silifke Kaymakamı Fatih Damatlar’la da makamında bir araya geldi.  Akkuyu NGS Projesi’nin sadece sahanın bulunduğu Gülnar ilçesine değil Silifke’ye de fayda sağlayacağına dikkat çeken Fuad Akhundov, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu’nun en büyük ve önemli projelerinden biri olduğunu vurguladı. Nükleer santral inşaatına başlanması için gerekli izinlerinin zaman aldığını anlatan Akhundov, “İlk nükleer santrali projesi kapsamında hazırlık dönemi çalışmaları devam ediyor. İnşaat çalışmalarına ise ancak tüm gerekli izin ve lisanslar alındıktan sonra başlanacaktır. Proje Şirketi tüm faaliyetlerini Türkiye Cumhuriyeti Mevzuatı çerçevesinde sürdürmektedir” dedi. Verdiği bilgilerden dolayı Akhundov’a teşekkür eden Kaymakam, dinamik olarak gelişen Türkiye’nin nükleer enerjiye ihtiyacı olduğunu vurguladıktan sonra Akkuyu NGS Projesi’nin gerçekleştirilmesi için gereken desteği sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.

 

Akkuyu NGS Genel Müdürü Fuad Akhundov Mersin’de yaptığı ziyaretlerden sonra Akkuyu NGS Sahası’na en yakın yerleşim birimi olan Büyükeceli’ye geçti. Akhundov, Teknik İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alexander Afrov ve  Akkuyu NGS Nükleer Santral İnşaat Direktörü Dmitry Tveritinov ile birlikte sahada devam eden hazırlık dönemi çalışmalarını yakından inceledi. Genel Müdür, Büyükeceli’de kalıcı yaşam alanı için ön görülen sahayı gezerek, santral personeli için inşa edilecek konutların yapımına başlanması ile ilgili  detayları görüştü.  Daha sonra Büyükeceli beldesinde bulunan Akkuyu NGS Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret ederek,  Merkez’deki tanıtım görselleri inceleyen  ve Merkez Müdürü Lütfi Sarıcı’dan halkla ilişkiler çalışmalarının sonuçları hakkında bilgi alan Akhundov,  nükleer sektörü konu alan “Bugün kurgu, yarın gerçek” Resim Yarışması’nda birinci olan Büyükeceli’li öğrenci Hilal Göktaş ile de bir süre sohbet etti.

 

 

Akkuyu A.Ş. Basın Servisi