Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov Mersin Ekonomi Platformu üyeleri ile iftar yemeğinde buluştu
Mersin’de bir dizi temaslarda bulunan Akkuyu NGS Genel Müdürü Fuad Akhundov, 23 işadamı derneğinin üyesi olduğu Mersin Ekonomi Platformu’na (MEP) bağlı derneklerin yönetim kurulu üyeleri ile iftar yemeğinde bir araya geldi. MEP üyeleri Akkuyu NGS Projesi ve iş olanakları konusunda Akhundov ile görüş alışverişinde bulundu. İftar yemeği öncesi misafirlere bir konuşma yapan Akkuyu NGS Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Üzel, “Davetimizi kırmayıp geldiğiniz için teşekkür ederiz. İşadamlarımız ile bir araya gelerek Mersin ekonomisinin Akkuyu NGS Projesi’nden nasıl daha fazla kazanımlar elde edebileceğini konuşmak istedik” dedi.

 

Daha sonra söz alan Akkuyu NGS Genel Müdürü Fuad Akhundov, “Bu proje Türkiye’nin ekonomisi ve geleceği için çok önemlidir. Projede Türk şirketlerinin yer almasını istiyoruz. Çünkü bu projede Türkiye’de yapılacaktır ve Türk şirketleri bundan azami ölçüde yararlanmalıdır. Akkuyu NGS inşaatına gerekli onay ve izin süreçlerinin tamamlanmasından sonra başlayacağız. Bugün sizinle birlikte olmamızın nedeni, bu yolda sizinle birlikte yürümek, beraber çalışma isteğimiz. Umuyoruz ki herkes bu projeden önemli kazanımlar elde eder” dedi.

 

ÇED Raporu sürecinin uzamasının Türkiye’nin ilk nükleer santral projesi olmasından kaynaklandığını belirten Akhundov, “Bu nedenle bazı gecikmeler yaşanması normaldir. Bu konuda her ayrıntı en ince detayına kadar inceleniyor. Dünya genelinde sadece 500 sayfalık olan bu raporları biz Türkiye için 3600 sayfa olarak hazırladık. Bu raporda halkın merak ettiği her soruyu cevapladık. Bu raporda aklınıza gelen her soruya cevap bulabilirsiniz. ÇED Raporu’nun gerekli incelemeler yapıldıktan sonra olumlu sonuçlanmasını arzuluyoruz” dedi. Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdürü Fuad Akhundov, işadamlarının “İnsanların nükleer santralle ilgili korkusunu nasıl yeneceksiniz” şeklindeki sorusuna şu cevabı verdi: “Turizm ve tarım açısından düşünecek olursak en iyi örnek Fransa’dır. Fransa elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 75’ini nükleer santrallerden karşılamaktadır. Şu an dünya elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 13’ünü nükleer santrallerden karşılıyor. En gelişmiş ülkeler bu teknolojiyi kullanıyor. Nükleer santrallerin zannedildiği gibi havaya, toprağa ya da denize herhangi bir zararı yoktur. Biz yanlış ve eksik bilgilenmeden ya da hiç bilgi olmamasından kaynaklı korkuları, etkili ve yoğun halkla ilişkiler çalışmaları yaparak aşacağımızı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

Nükleer santral inşaatında kullanılacak malzemeler için ihaleler ne zaman açılacağı sorusuna ise Akhundov, “İhale prosedürlerini Türkiye ile uyumlu hale getirmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede ihale şartlarında değişikliklere gidilebilir. Bunlar Türk işadamlarının anlayacağı şekilde olacak. Bu nedenle Eylül ayına kadar ihale şartlarını bitirmeyi hedefliyoruz. Çünkü küçük ölçekli şirketler Rusça bilmedikleri için bizim işlerimizi yapabilecekleri uygunlukta olsalar bile bizimle çalışamıyorlar. Bu nedenle ihaleler Türk prosedürlerine göre hazırlanacaktır. Henüz ihale sürecimiz başlamamıştır. Bu nedenle Türk şirketlerimiz ihale hazırlıkları için geç kalmadılar” karşılığını verdi.

 

Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdürü Akkuyu NGS Projesi için geliştirilen ileri teknoloji ve güvenlik önlemleri hakkında da bilgi verdi: “Size açıkça söyleyebilirim, Rusya’da bile böyle bir nükleer santral yok henüz. VVER-1200 3+ nesil reaktörler hem aktif hem de pasif güvenlik önlemleri ile donatılmıştır. Sistem insanların reaktörde yanlış birşey yapmasına asla izin vermemektedir. Örneğin bir kaza olması durumunda operatör müdahalesinin yanı sıra, kendiliğinden yani doğanın kanunlarına göre güç kaynağına ihtiyaç duymayan pasif güvenlik önlemleri tasarlanmıştır. Öyle ki reaktörümüzün üstüne 400 ton ağırlığında bir uçak düşse bile reaktör koruyucu kabına hiçbir zarar gelmemektedir. Ancak biz şu an nükleer santrale sahip olmasak bile etrafımızdaki diğer ülkelerde birçok nükleer santral zaten var.”

 

Akkuyu NGS Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Üzel, Akkuyu NGS’nin toplam 4800 MW kapasite ile elektrik üreteceğini belirterek, “Çin’den sonra ekonomisi en fazla gelişen ülke olan Türkiye’nin elektrik enerjisi ihtiyacı hızla artıyor. Türkiye’nin hedefi teknoloji transferi ile 3. nükleer santrali kendisinin yapmasıdır. Bazı santrallerde oluşan kül ve zehirli gazlar doğaya zarar vermektedir ancak nükleer santrallerde bu zararlı gazların emisyonu sıfırdır ve bu da nükleer santralleri çevre dostu bir teknoloji yapmaktadır. Akkuyu sahası 1970’li yıllarda nükleer santral sahası olarak seçilmiştir. Sebebi ise başta depremsellik olmak üzere onlarca kriter açısından en uygun ve güvenli bir bölge olmasıdır. Akkuyu NGS Projesi’ne başladığımızda etüt çalışmaları için Kandilli Rasathanesi, MTA gibi Türkiye’nin en saygın kurumları ile çalıştık. Sahada 600’dan fazla sondaj yapıldı. Neticesinde bu alanın nükleer santral inşası için güvenli bir alan olduğu teyit edilmiştir. Ayrıca Akkuyu NGS’nin tasarımı 9 şiddetindeki bir depreme dayanıklı olacak şekildedir. Türkiye bu projeden ne kazanacaktır? En önemlisi bilgi transferi. Şu an 178 Türk öğrenci Rusya’da eğitimlerini sürdürmektedir. Ayrıca bu sene 100 öğrenci daha eğitim için Rusya’ya gönderilecektir. Bu gençler Türkiye’ye döndüklerinde Akkuyu NGS’nin mühendislik kadrosunu oluşturacaklar. Ayrıca 10 yıl sürecek inşaat aşamasında 12.500 kişinin çalışması öngörülmektedir. Bunun neticesinde teknolojik altyapımız oluşacak ve sanayimiz gelişecektir” dedi.

 

Akhundov ve Üzel’in sorulara verdiği cevapların ardından kısa bir konuşma yapan MEP Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Kaçmaz ise geçen yıl Rusya’da Mersin’de yapılacak nükleer santralin referansı kabul edilen Novovoronej Nükleer Santrali’ne ziyarette bulunduklarını hatırlattı. Oradaki uzmanların bütün soruları özenle cevapladığını belirten Kaçmaz, “Nükleer santralin içine kadar girerek yakından görme imkanı bulduk. Santralin çevresinde  yaşayan insanların normal hayatlarını devam ettirdiklerine şahit olduk. Olumlu görüşlerle Mersin’e döndük. Mersin firmalarının Akkuyu NGS Projesi’nden faydalanmasını bizler de istiyoruz .Bizi davet ettiğiniz için teşekkür ediyoruz ”dedi.

 

 

Akkuyu A.Ş. Basın Servisi