Akkuyu NGS A.Ş., ‘’Fantastica Yarışması’’ ile Gülnar ve çevresinde yaşayan yetenekleri Rusya`ya davet ediyor
’FANTASTICA 2014’’ YARIŞMASINDA KAZANAN 5 KİŞİ RUSYA SEYAHATİ İLE ÖDÜLLENDİRİLECEK

 

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş, ‘’Fantastica Yarışması’’ ile Gülnar ve çevresinde yaşayan yetenekleri Rusya’ya davet ediyor.

 

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ‘’Fantastica 2014’’ yarışmasında 5 ayrı kategoride 20 ödül sahiplerini bulacak.

 

Yarışma, ‘’Resim’’, ‘’Aplike’’, ‘’Maket’’, ‘’Heykel’’ ve ‘’Grafik Tasarım’’ kategorilerinde yapılacak.

 


’Gelecek için enerjimiz var’’ sloganını taşıyan yarışmaya sunulacak çalışmaların içeriğini, 

 

“Akkuyu NGS elektrik üretim santralinin bölgeye sağlayacağı katkı” ve “bölgenin yakın gelecekteki değişimi” konuları oluşturacak.

 

 

 “Fantastica 2014” yarışmasına katılmak isteyen ve içerik hakkında fikir edinmek isteyenler için Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Müdürü Eyüp Lütfi Sarıcı tarafından bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

 

Gülnar Orta Okulu, Atatürk Orta Okulu, 100’üncü Yıl Orta Okulu, Cumhuriyet Orta Okulu, Gülnar Endüstri Meslek Lisesi öğrencileriyle Gülnar Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinin bilgilendirildiği toplantılara,  Gülnar ilçe Milli Eğitim Şube Müdürü Gazi Kırlangıç da katıldı.

 

Sarıcı, toplantıda yaptığı konuşmada, ‘’Eğer santral bugün işletmede olsaydı, evinizdeki 7 lambadan 1 tanesi nükleer santralden gelen elektrikle yanacaktı. Burada bizim amacımız barışçıl amaçlarla sadece elektrik üretmektir” diye konuştu.

 

 

Lütfi Sarıcı, “Küçük alanda, çok büyük enerji elde edilecek ve 60 yıl boyunca kesintisiz elektrik üretilecek. Bu da şu demek oluyor, bir sene 8 bin 640 saatse, nükleer santral 7 bin 800 saat durmaksızın elektriği sizlere sunuyor” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’nin endüstrisini, sanayisini güçlendirmek için enerjiye ihtiyaç duyduğunu kaydeden Sarıcı, bu kaynağın sağlanmasıyla birlikte ülkeye modern şehirlerin kazandırılacağını ifade etti. Sarıcı, ‘’Bölgeye de, havaalanı, yeni yollar, üniversiteler, hastaneler, okullar, yeni yerleşim yerleri ile halkın ihtiyaçlarına destek verecek sosyal tesisler kazandırılacak” diye konuştu.

 

 

Gülnar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Gazi Kırlangıç ise, “İlçede düzenlenen bu tarz sosyal sorumluluk projeleri için Akkuyu NGS A.Ş. yöneticilerine teşekkür ediyorum. Cumhuriyet tarihinin en önemli yatırımlarından biri olan Akkuyu NGS’nin hayata geçirilmesi durumunda Gülnar’a, Mersin’e ve Türkiye’ye etkisini, katkılarını hep birlikte göreceğiz. Türkiye’nin gelişmesi için enerjiye ihtiyacı var. Japonya’yı, Kore’yi, Çin’i düşünün. Enerji açıklarını kapatmış ve teknolojide gün geçtikçe ilerliyorlar. Bu nedenle Büyükeceli’de yapılması planlanan nükleer güç santrali ile birlikte bölgemiz daha ileriye taşınacak. Bölgemize büyük ölçüde iş imkanı sağlanacak” dedi.

 

 

YARIŞMA İÇERİĞİ VE ÖDÜLLER

 

 

Yarışma, ‘’Resim’’, ‘’Aplike’’, ‘’Maket’’, ‘’Grafik Tasarım’’ ve ‘’Heykel’’ kategorilerinden oluşacak ve her kategorinin birincisi Rusya biletinin sahibi olacak. Birinciliğe layık görülenler bunun yanı sıra birer fotoğraf makinesi ile ödüllendirilecek.

 

Resim yarışmasının iki ve üçüncüsü bisiklet, aplike yarışmasının iki ve üçüncüsü mini fırın, maket, grafik tasarım ve heykel yarışmalarının iki ve üçüncüleri ise MP3 çalar sahibi olacak.

 

’Gelecek İçin Enerjimiz Var’’ sloganını taşıyan yarışmaya katılmak isteyenler, ’’Akkuyu NGS’nin bölgeye sağlayacağı katkı’’ ile ‘’bölgenin yakın gelecekteki değişimini’’ konu alan çalışmalarını, 11 Nisan 2014 tarihine kadar belirlenen noktalara teslim edebilecek.

 

Aplike, maket, grafik tasarım ve heykel yarışmalarına, Gülnar ve çevresinde oturan her yaş grubu katılabilecek. Resim yarışmasına ise Gülnar Merkez İlköğretim Okulları ile Büyükeceli İlköğretim Okulu’nda öğrenim gören 9-14 yaş grubu katılabilecek.

 

Çalışmalar, resim kategorisinde Gülnar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile Akkuyu NGS Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi’ne, aplike kategorisinde Gülnar Halk Eğitim Merkezi’ne, maket, heykel ve grafik tasarım kategorilerinde ise Gülnar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ne teslim edilecek.

 

Kazananlar, Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş’nin Facebook sayfasında (www.facebook.com/akkuyungsas) 14 Nisan 2014 tarihinde duyurulacak.

 

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi