Akkuyu NGS A.Ş Büyükecelilerle iftarda buluştu

Akkuyu NGS A.Ş., Büyükeceli halkı ile iftarda bir araya geldi. Bu yıl ikincisi düzenlenen iftarda tüm kesimlerden 400’e yakın misafir ağırlandı.

 

Akkuyu NGS A.Ş.’nin, Büyükeceli İlköğretim Okulu’nda 20 Temmuz 2012 tarihinde düzenlediği iftar yemeğinde, Akkuyu NGS A.Ş çalışanları, yöre halkı ve yetkililer aynı sofrayı paylaştı.

 

Huzurlu bir atmosferde geçen iftar yemeğine yerel halkın önemli bir düzeyde katılımı oldu. 400’e yakın kişinin katıldığı iftarda bütün masalar doldu. İftara Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca, Büyükeceli Belediye Başkanı Mehmet Kale, Büyükeceli İlköğretim Okulu Müdürü Sadık Güleryüz, Belediye Meclis Üyeleri, mahalle muhtarları, Büyükeceli halkı ve Akkuyu NGS A.Ş çalışanları katıldı.

 

Ramazanın verdiği hoşgörü ve sükunet ile aynı masayı paylaşarak ilahiler eşliğinde iftarlarını açan misafirler, daha sonra Kur'an-ı Kerim dinleyerek dua etti. Yemekler tamamlandıktan sonra ise bir Ramazan geleneği olan “Karagöz-Hacivat Gölge Oyunu” başladı. Çocukların gözünü bir an bile ayırmadan izlediği bu gösteriden sonra iftar programı sona erdi.

 

   Fotogaleri

 

İftar yemeğinden hemen önce gazetecilerle bir araya gelen Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Rusya’da lavaş, kebap ve ayran gibi Türk ürünlerinin artık yerli ürünler gibi algılanmaya başladığına dikkat çekti. Kasumov, “Rusya’da çok fazla müslüman var. Bu insanlar tıpkı burada olduğu gibi iftarlarda birbirlerine ziyarete gidiyor ve bayramlarını kutluyorlar” diye konuştu.

 

Akkuyu NGS Projesi’nin son durumu hakkında da bilgi veren Rauf Kasumov, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu’nun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulduğunu belirterek, Bakanlıktan gelecek değerlendirmenin beklendiğini söyledi. Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı ÇED Raporu’ndan olumlu sonuç beklediklerini de belirterek, raporun bakanlığın istediği formata göre hazırlandığını ve ortaya 3 bin sayfalık bir raporun çıktığını kaydetti.

 

Kasumov halkı bilgilendirme toplantıları yapıldığını hatırlatarak, “Ancak bu yeterli değil. Mersin ve Büyükeceli Toplum Bilgilendirme Merkezleri’mize herkesi davet ediyoruz. Sunduğumuz bilgiler doğru ve referanslara dayalı bilgilerdir. O referanslardan gerçek-bilimsel bilgileri kontrol etme olanağınız da var. Bu bilgileri basın aracılığıyla da halkımızla buluşturmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Öte yandan, iftar alanına Büyükeceli halkının girişi sırasında Nükleer Karşıtı Platform üyesi bir grup gelerek protesto eylemi yapmak istedi. Yapılan görüşmelerin ardından alana girişine izin verilen grup, ezanın okunmasından bir süre sonra masalarından kalktı. Halkın oturduğu masaların arasında dolaşarak açtıkları pankartlar ve sloganlarla iftar yemeğini protesto etti. Grup, eylemden sonra iftar yemeğini yemeden alandan ayrıldı.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş basın servisi