Akkuyu NGS A.Ş. Aydıncık`ta balık tutma yarışması düzenledi

DENİZDEN ÇIKAN ÖDÜLLER, SAHİPLERİNİ BULDU

 

DENİZDEN, RUSYA BİLETİ ÇIKTI

 

MERSİNLİ BALIKÇILAR YARIŞTI

 

Mersin’de, Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından bu yıl 2’incisi düzenlenen “Akkuyu Olta Balıkçılığı Yarışması” çekişmeli geçti. Toplamda 47 kilogram balığın yakalandığı yarışmada dereceye giren ilk 3 kişi Rusya’nın Udomlya şehrindeki Kalinin NGS’nin soğutma göletinde düzenlenen “Rusya Balık Tutma Şampiyonası”na katılmaya hak kazandı.


 

Mersin’de, Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından 2’inci “Akkuyu Olta Balıkçılığı Yarışması” düzenlendi.  Aydıncık limanında düzenlenen balık tutma yarışmasında 37 amatör olta balıkçısı, dereceye girmek için sabah saat 05.00 itibari ile tekne ile denize açılıp, oltalarını sallayarak “vira bismillah” dedi.  Çekişmeye sahne olan yarışma, en çok balık tutma kategorisinde, Aydıncık Balıkçılar Derneği üyesi Mehmet Şafak gözetmenliğinde saat 11.00’a kadar devam etti.

 

 

 

“47 KİLO BALIK TUTULDU”

 

Toplamda 47 kilo balığın tutulduğu yarışmada dereceye girenler, Akkuyu NGS Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Üzel, Akkuyu NGS Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Müdürü Lütfi Sarıcı, Akkuyu NGS Proje Uzmanı Muzaffer Genç ve Aydıncık Balıkçılar Derneği üyesi Mehmet Şafak’tan oluşan jüri üyeleri tarafından belirlendi.

 

 

“BÜYÜK YARIŞMA RUSYA’DA”

 

Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Üzel etkinlikte yaptığı konuşmada, balık tutma yarışmasının dünyada Rosatom tarafından yapılan ve çalışır halde olan nükleer santrallerin olduğu bölgelerin hepsinde düzenlendiğini anımsattı. Yarışmanın finalinin Rusya’nın Udomlya şehrindeki Kalinin NGS’nin soğutma göletinde düzenlendiği bilgisini veren Üzel, “Akkuyu Balık Tutma Yarışması”nda dereceye giren ilk üç kişinin de “Rusya Balık Tutma Şampiyonası”na katılmaya hak kazanacağını söyledi. 

 

 

“DOĞAMIZ VE ÇEVREMİZ AYNEN KORUNUYOR”

 

Yarışmanın düzenlenmesindeki amacın, nükleer santrallerin çalışmaya başladıktan sonra çevredeki ekolojik yaşama ve denize hiçbir zarar vermeyeceğini vurgulamak olduğunu dile getiren Faruk Üzel şunları kaydetti: “Biz bu yarışmayı bu yıl da yapacağız. Önümüzdeki yıllarda da yapacağız. Biz ve bizden sonrakiler de yapmaya devam edecek. Yöre insanı görecek ki, nükleer santraller çalışmaya başladıktan sonrada çevredeki ekolojik yaşama, denize hiçbir zarar vermemektedirler. Bugün bir nükleer santral yok burada. İnşallah 4-5 yıl sonra ilk ünitesi devreye girecek. Bu yarışma 15 yıl sonra da yapıldığında göreceksiniz ki, nükleer santralin herhangi bir olumsuz etkisi yok. Bizim doğamız, çevremiz, denizimiz aynen korunuyor. Bu yarışma bunu vurgulamak için bir vesiledir. Hepinize başarılar diliyorum.”

 

Etkinlik için Akkuyu NGS A.Ş. yöneticilerine teşekkür eden Aydıncık Belediye Başkanı Ferat Aktan ise, şöyle konuştu: “Burada anlatılmak istenilen nükleer santralle birlikte tüm canlıların yaşamını sürdüreceği ve turizminde beraber yürüyeceğidir. Bunun örnekleri Fransa başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde var. İnşallah nükleer santralle birlikte bölgemiz kalkınacak. Önümüzdeki yıllarda bu yarışmanın Mersin’in diğer ilçelerinin de katılımıyla daha geniş kitleye hitap eden, bir festivale dönüşmesini istiyoruz. Bu tarz etkinliklerin artarak devam etmesini diliyoruz.  Başarılar dilerim.”

 

 

 “İLK ÜÇ KİŞİYE RUSYA BİLETİ”

 

Yarışmada, 4 kilo 660 gram balık tutan Saadettin Kahveci birinciliği elde etti. 3 kilo 535 gram balık tutan Alpay Kalan ikinci sırayı alırken, 3 kilo 400 gramla Salih Karaca üçüncü sıraya yerleşti. Birinciye tam, ikinciye yarım, üçüncüye çeyrek altının hediye edildiği yarışmada, dereceye giren ilk üç kişi Rusya’nın Udomlya şehrindeki Kalinin NGS’nin soğutma göletinde düzenlenen “Rusya Balık Tutma Şampiyonası”na katılmaya hak kazandı. Sonraki 3 kişiye ise olta takımı armağan edildi.

 

Bölge halkının da yoğun katılımıyla festival tadında geçen yarışmanın sonunda, mangallar yandı. Yaklaşık 300 adet sardalye ızgarada pişirilerek, vatandaşlara ikram edildi.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi