Akkuyu NGS A.Ş, “2023 perspektifinde Mersin’in enerji ihtiyacı ve sürdürülebilir büyüme” başlıklı bir panel düzenleyerek, kamu yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasını bir araya getirdi

 

Akkuyu NGS A.Ş, “2023 perspektifinde Mersin’in enerji ihtiyacı ve sürdürülebilir büyüme” başlıklı bir panel düzenleyerek, kamu yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasını bir araya getirdi. Toplantının açılışında konuşan Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “Türkiye’nin 2023 hedefi ve sonrasına ulaşması için nükleer enerji bir zorunluluk” dedi. Mersin iş dünyası temsilcileri de Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin yerli üretime vereceği pay ve getireceği istihdam ile Mersin ekonomisinin gelişimine büyük katkı sunacağını söyledi.

 

Akkuyu Nükleer Güç Santrali A.Ş tarafından 10 Aralık 2012 tarihinde Mersin’de düzenlenen “2023 Perspektifinde Mersin'in Enerji İhtiyacı ve Sürdürülebilir Büyüme” konulu panele kentin ileri gelenleri yoğun ilgi gösterdi. Panele Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert, Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler Genel Müdürü Uğur Öztürk, Rusya Büyükelçiliği Ticari Ataşe Yardımcısı İgor Burmistrov, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Başkanı Alican Yamanyılmaz ve evsahibi olarak Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov katıldı.

 

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Rüştü Bozkurt’un yaptığı panelde ilk sözü alan Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Akkuyu’nun dünyanın en güvenli nükleer santrali olacağını belirterek son teknoloji kullanılarak inşa edileceğini hatırlattı. 4 üniteli santralden ilk üniteden, 2020’li yıllardaenerji üretimine başlanacağını söyledi. Kasumov santralin Mersin’in enerji ihtiyacı ve ekonomisine vereceği katkıyı da rakamlarla ortaya koydu.

Rusya Federasyonu Ticari Ataşe Yardımcısı İgor Burmistrov ise Türkiye-Rusya ilişkilerinin tarihsel gelişimini anlattı. Burmistrov 2012 yılsonu itibariyle 35 milyar dolara ulaşan ticaret hacminin önümüzdeki yıllarda 100 milyar dolara çıkarılacağını söyledi. Mersinli işadamları ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerine seslenen İgor Burmistrov, başta turizm olmak üzere sebze-meyve ihracatı konusunda Büyükelçilik olarak her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını anlattı.

 

Daha sonra söz alan Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert konuşmasında nükleer enerjinin gerekliliği, dünyadaki nükleer enerji kullanımı ve Akkuyu projesi hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin elektrik üretiminde büyük oranda doğalgaz kullandığını vurgulayan Sert, doğalgazın yüzde 98'nin de ithal edildiğini dile getirerek şöyle konuştu: “Dünya, elektriğinin yüzde 13'nü nükleer santrallerden elde ederken bizde bu oran yüzde sıfır. Elektrik üretimi sürekli olmak zorundadır. Bir anlık kesintinin binlerce lira zarara yol açacağı durumlar vardır. Nükleer enerji bize bu imkanı veriyor. Dünyada şu an 30 ya da 40 yıllık petrol ve kömür rezervi var. Sonrası belli değil. Nükleer enerji kaynakları bu anlamda en önemli aktör olarak karşımızda duruyor. 1 kilogram uranyumun vereceği enerji için 3 milyon kilogram kömür veya 2 milyon 700 bin litre petrol harcamanız gerekiyor. Nükleer santral, ülkemiz için enerji çeşitliliği getirecek. Akkuyu kendi santralimiz olacak. Kaynak farklılığı oluşacak. Yalnızca kömüre, doğalgaza, petrole bağımlı kalmayacağız. Doğalgaza olan ithalat azalacak. Akkuyu ve Sinop'ta kurulacak olan santrallerle 10 bin megawatsaat enerji elde edilecek ve yıllık 7.2 milyar dolar doğalgaz almamış olacağız. Yaptığımız anlaşma da çok uygun. 15 yıl boyunca 12.35 Cent üzerinde üretilen elektrik miktarının yüzde 50'sini satın alacağız"

 

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da Türkiye'nin 2023 ve sonrasındaki hedeflerine ulaşabilmesi için enerjide arz çeşitliliğine ve özelliğine göre nükleer enerjinin gecikmiş de olsa artık elde edilmesinde zorunluluk bulunduğunu söyledi. Güzeloğlu, “Bugün 2023'te 1.5 trilyon dolar dış ticaret, 500 milyar dolar ihracat hedefi Türkiye için hayal değildir. Ama şüphesiz ki, bu hedefin elde edilmesi için 500 milyar kilowatsaat enerjinin temin edilmesi gerekmektedir. Bu enerji arzını elde etmek ise bu enerji kaynakları ile mümkün değil. O halde dünyanın bugün kalkınmış tüm ülkelerinde kullanılan ve şüphesiz ki ekonomik kalkınma açısından çok önemli bir hazırlayıcı, girdi ve enerji temininde kaynak olan nükleer enerjiyi sadece bir merkezde değil, 2023'e doğru bu enerji açığını kapatmak için çoğaltmak ve kullanmak zorunda ve durumundadır" diye konuştu.

 

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Başkanı Alican Yamanyılmaz da Akkuyu Nükleer Santrali’nin Mersin Bölgesi’ndeki istihdama çok önemli bir değer katacağının açık olduğunu belirtti. Santralin 15 bin kişilik istihdam yaratarak, kalifiye eleman ve ekonomiye yeni sektörlerin kazandırılmasını sağlayacağını anlatan Yamanyılmaz, “Türkiye’den ve Mersin’den karşılanacak ekipman-malzeme ve diğer üretimlerle sanayimiz gelişecektir” dedi.

 

Toplantıda önceki hafta Rusya’da Novovoronej Nükleer Santrali Gezisi’ne katılan Mersin sivil toplum kuruluşları, iş dünyası temsilcileri ve gazeteciler de yer aldı. Buradaki izlenimlerini oturum sırasında panelistlerle paylaşan katılımcılar bu gezi sayesinde kafalarındaki soru işaretlerini giderdiklerini belirterek, korku ve endişelerin yersiz olduğunu söylediler.

 

AKKUYU NGS A.Ş BASIN SERVİSİ