Akdenizli turizmcilerden nükleere destek
Akdenizli turizmcilerden  nükleere destek: “Nükleer enerji santralleri turizme engel değil”.

 

Skal International Çukurova Kulübü’nün (Profesyonel Turizmciler Kulübü)  davetlisi olarak Adana’da yapılan toplantıya katılan Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Uzel, Akkuyu Nükleer Santral Projesi hakkında brifing vererek, soruları cevapladı.

 

Merkez Müdürü Faruk Uzel, nükleer enerji santrallerinin turizme olumsuz hiçbir etkisinin olmadığını belirterek, “dünyanın en fazla turist çeken ülkesi Fransa, aynı zamanda enerjisinin yüzde 75’ini nükleer enerji ile karşılamaktadır” dedi. Akkuyu Nükleer Santrali’nin de turizmi engellemeyeceğini, aksine kendi çapında turizm hareketi sağlayacağını vurguladı.

 

 

Türkiye ekonomisinin hızla büyüdüğüne dikkat çeken  Uzel, ”Hükümet Türkiye’nin 2023 yılına kadar 500 milyar ihracat, kişi başına ortalama 25 bin dolar gelire ulaşması ve dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesini hedefliyor. Hükümetin planlarının uygulanması için, yıllık enerji ihtiyacının yüzde 9 oranında artacağı hesaplanıyor. Bu açığı kapatmak için de Türkiye, 2030 yılı sonuna kadar üç adet nükleer güç santralinin inşasını planlamaktadır” diye konuştu. 2023 yılında Türkiye’nin yıllık elektrik ihtiyacının 500 milyar kilovat saat olacağının tahmin edildiğine işaret eden Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü, buna karşılık şu anda enerjide dışa bağımlılığın yüzde 71 olduğunu hatırlattı.

Merkez Müdürü Faruk Uzel, dışa bağımlılığı azaltmak için kömür gibi yerli kaynaklar, yenilenebilir enerji kaynaklarının yanı sıra nükleer santrallere de ihtiyaç olduğunu kaydetti. Uzel, Akkuyu’nun deprem riskine yönelik  sorulara “santral Türkiye’nin deprem açısından en güvenli bölgesi olduğu için Akkuyu’ya yapılacaktır. Buna rağmen nükleer santral 9 şiddetindeki bir depreme rahatlıkla dayanabilecek şekilde tasarlanmaktadır” karşılığını verdi.

 

Toplantıya katılan Mersin Turizm Platformu Başkanı Numan Olcar ise turizmciler olarak nükleer santral ile ilgili kafalarında birçok soru işareti bulunduğunu ancak bu sorulara Aralık ayında gittikleri Rusya’daki Novovorenej Nükleer Santrali gezisi sonrasında tatmin edici cevaplar bulduklarını söyledi. Türkiye'de nükleer enerjinin gerekliliğinden önce nükleerin kurulacağı yerle ilgili itirazlarının olduğunu hatırlatan Olcar, "Akkuyu Nükleer Santrali için alınan tedbirler, kullanılan yeni teknolojiler ve bunlardan daha da önemlisi uluslararası standartlardaki Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun bu işin içinde yer alması fikrimizin değişmesine neden oldu” dedi.

 

 

AKKUYU NGS A.Ş BASIN SERVİSİ