Adana Sanayi Odası ve işadamları Akkuyu NGS Projesi için bir araya geldi


Akkuyu NGS A.Ş, Adana Sanayi Odası (ADASO), Adana Genç İşadamları Derneği ve Refleks Gazetesi işbirliğiyle düzenlenen “Nükleer Santral Yatırımında İş Fırsatları” toplantısının konuğu oldu. Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, ''ÇED Raporuyla ilgili her şey yolunda. İş takviminden dışarı çıkılması söz konusu değil. Bu yıl içinde ÇED olumlu kararını alırsak iş takvimini hiçbir şekilde ihlal etmemiş olacağız'' diye konuştu. Projenin ana müteahhidi ZAO Atomstroyeksport Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mihail Yuryev ise işadamlarına seslenerek, “Yerli şirketlerin envanterini oluşturmak için hazırlanan ön tedarikçi listesi sizin ihalelere girmenize engel değil. İhale için gereken şartları taşıyan herkes ihalelerimize katılabilir. Yerli firmalara serbest piyasa koşullarında bölgesel öncelik veremeyiz. En iyi kaliteyi en uygun şart ve fiyatlarla sunan her firma ihalelerimizi kazanabilir” ifadelerini kullandı.

 

ADASO, Adana Genç İşadamları Derneği ve Refleks Gazetesi işbirliğiyle düzenlenen ‘Nükleer Santral Yatırımında İş Fırsatları’ toplantısı, ADASO toplantı salonunda gerçekleştirildi. Adana, Mersin ve bölgedeki diğer illerden işadamlarının da yoğun ilgi gösterdiği toplantının ana konusu Akkuyu NGS Projesi oldu. Projeyi anlatmak üzere Akkuyu NGS Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, proje ana müteahhidi ZAO “Atomstroyeksport” Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mihail Yuryev ve Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Üzel hazır bulundu.

 

Toplantının açılış konuşmacılarından Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana’nın ticari ve ekonomik konumuna değindi. Kıvanç, "Adana, İstanbul’dan sonra Türkiye’nin sanayileşme sürecini başlatan ikinci şehridir. Enerji üretimi ise kentte en hızlı gelişen sektörler arasında yer almaktadır. Toplam 555 megawatt kapasiteli hidroelektrik santraller ile 1700 megawatt kapasiteli termik santraller faaliyettedir. Bu alanda yatırımlar devam etmektedir. Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı’nın faaliyete girmesiyle Adana’nın geleceğinde yıldızlaşacak olan sektörler “kimya ve enerji” olarak gösterilmektedir. Akkuyu Nükleer Santral yatırımını incelediğimizde bölgemizde bulunan inşaat, makine ve metal, elektrik-elektronik sektörleri ile işbirliğine gidilebilir" dedi.

 

Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Rusya’nın Akkuyu NGS Projesi’nden vazgeçebileceğine ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, ÇED Raporu’nun Çevre Bakanlığı’nda içerik incelemesinde bulunduğunu hatırlattı.

 

   Fotogaleri

 

Raporun 3 bin 500 sayfadan oluştuğunu ve uzmanların okumasının yaklaşık 1 ay süreceğini belirten Kasumov, bakanlığın resmi internet sitesinde gerekli tüm bilgilerin yer aldığını bildirdi.

 

Rauf Kasumov, raporun hazırlanması sürecinde balıkların göç dönemlerinin bile araştırıldığını vurgulayarak, “ÇED raporuyla ilgili her şey yolunda. İş takviminden dışarı çıkılması söz konusu değil. Biz bu yıl içinde ÇED olumlu kararını alırsak iş takvimini hiçbir şekilde ihlal etmemiş olacağızÇED olumlu kararının ardından inşaat hazırlık çalışmaları yapılacak" dedi.

 

Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı, yaklaşık 20 milyar doları bulması beklenen projenin 7-8 milyar dolarlık bölümünün Türk firmalara ihale edilebileceğini sözlerine ekledi.

 

Son günlerde medyada “nükleer santralde 3 bin dolar maaşla iş fırsatı” olduğu yönünde haberlerin yer aldığının hatırlatılması üzerine Kasumov, "Bu aslında ortalama bir rakam. Tabii ki bu santralde bin dolar alan da olacak on bin dolar alan da olacak. Nükleer santralin yolunu temizleyen bir çalışan on bin dolar alacak diye bir şey yok. Bu iyi eğitimli uzmanın, yani mühendisin alabileceği bir maaş" diye konuştu.

 

Rauf Kasumov halkı bilgilendirme toplantıları yapıldığını hatırlatarak, “Ancak bu yeterli değil. Mersin ve Büyükeceli Toplum Bilgilendirme Merkezleri’mize herkesi davet ediyoruz. Sunduğumuz bilgiler doğru ve referanslara dayalı bilgilerdir. O referanslardan gerçek-bilimsel bilgileri kontrol etme olanağınız da var. Bu bilgileri basın aracılığıyla da halkımızla buluşturmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Adana Genç İşadamları Derneği Başkanı Tamer Gülcan ise yatırımının bölge için önemli olduğunun altını çizerek, bölgede faaliyeti bulunan firmaların malzeme ve hizmet tedarikinde daha fazla pay sahibi olmasını arzuladığını belirtti. Gülcan, projeden pay almaları halinde Adana ve Mersin’in dünya şehirleri haline geleceğinin altını çizerek, “Firmalarımızın üzerine düşen en büyük görev, bu projede yer alabilmek için gereken şartları yerine getirmek üzere en iyi şekilde hazırlanmak” diye konuştu.

 

Akkuyu NGS Projesi’nin ana müteahhidi ZAO “Atomstroyeksport” Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mihail Yuryev ise "Projede satın alınacak ürünler, hizmetler ve standartlar ile çalışma koşulları" hakkında bilgi verdi. İhalelere elektronik ortamda başvuruların alındığını belirten Yuryev, ilanların Rosatom ve Akkuyu NGS’nin resmi internet sitesinde yayınlandığını hatırlattı. İhale ilanlarının yine aynı şekilde ulusal Star Gazetesi’nde yayınlandığını sözlerine ekledi. Herkese açık ve şeffaf bir biçimde yürütülen ihalelerde gerekli şartları karşılayan firmaların teklif verebileceğine dikkat çeken Mihail Yuryev, “ihale şartları ağırlaştırılmış ya da belirli katılımcılar için hafifleştirilmiş olamaz. Yerli şirketlerin envanterini oluşturmak için hazırlanan ön tedarikçi listesi sizin ihalelere girmenize engel değil. İhale için gereken şartları taşıyan herkes ihalelerimize katılabilir. Yerli firmalara serbest piyasa koşullarında bölgesel öncelik veremeyiz. En iyi kaliteyi en uygun şart ve fiyatlarla sunan her firma ihalelerimizi kazanabilir” ifadelerini kullandı.

 

Akkuyu NGS A.Ş. basın servisi