Turkiye-Rusya-Toplantisi
Türkiye-Rusya Yuvarlak Masa Toplantısı’na “Akkuyu NGS” damgası

G- 20 (Gelişmiş 20 Ülke) bünyesinde çalışan B-20 (Business – 20) Türkiye Konferansı 3-6 Eylül tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirildi. Konferans kapsamında düzenlenen “Türkiye-Rusya Yuvarlak Masa Toplantısı”nda, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi’nin iki ülke ilişkilerine yaptığı olumlu etkiye vurgu yapıldı.

Konferansın ikinci gününde düzenlenen “Türkiye-Rusya Yuvarlak Masa Toplantısı”, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve B20 Türkiye Yürütme Kurulu Başkanı TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Rusya Federasyonu Sanayiciler ve Girişimciler Birliği (RSPP) Başkanı Alexander Shokhin, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıya ayrıca, Rosatom Türkiye Temsilci Yardımcısı Edgard Khaklund, Akkuyu İş Süreçleri Optimizasyonu ve Metodolojisi Baş Uzmanı Alp Togay’ın da aralarında bulunduğu, Türkiye ve Rusya'da faaliyet gösteren firmaların üst düzey yöneticileri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye olarak Rusya'ya çok önem verdiklerinin altını çizdi. Hisarcıklıoğlu, 21'inci yüzyılın global seviyede yeni dengelerin ortaya çıktığı, dünya ekonomik ekseninin batıdan doğuya doğru kaydığı bir yüzyıl olduğunu ifade ederek, oluşan yeni dengenin tam merkezinde Rusya ve Türkiye'nin bulunduğunu bildirdi.

“Rusya, Türkiye’nin ilk nükleer santrali için 20 milyar dolarlık yatırım yapacak”

Türkiye ile Rusya arasındaki güçlü ekonomik işbirliğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Rusya, Türkiye’nin ilk nükleer santrali için 20 milyar dolarlık bir yatırım yapacak. Bu, Rusya ve Türkiye arasındaki stratejik işbirliğinin çok daha üst bir seviyeye ulaştığını göstermektedir” şeklinde konuştu.

RSPP Başkanı Shokhin de 2 yıl önce iki ülke liderlerinin 2020 yılına kadar ticaret hacmini 100 milyar dolara yükseltme hedefi koyduğunu hatırlattı. Geçen yıl ikili ticari ilişkilerde azalma görüldüğünü bildiren Shokhin, "Müşterek hedefimiz, ticaret hacmindeki düşüşün sebebini ortaya koyup bu sorunları aşmamız lazım. Makroekonomik göstergeleri bir kenara bırakıp, bu durumdan nasıl kurtuluruz buna bakmalıyız" diye konuştu.

“Akkuyu NGS, ilişkileri hızlandırıcı bir katalizör olacak”

İki ülke arasındaki projelere de değinen Shokhin, şöyle konuştu: "Türk Akımı mutlaka gerçekleştirilecek, fazla gecikme olmadan yapılır diye ümit ediyoruz. Türkiye'de Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapılması da bu ilişkileri hızlandırıcı bir katalizör olacaktır. Telekominikasyon, metalurji gibi alanlarda da işbirliği imkanı var."

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov ise, iki ülkenin işadamlarının çok önemli görevleri olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından TOBB ve RSPP arasında 2016 yılının sonuna kadar uygulanacak eylem planı imzalandı. Plan kapsamında 2016 yılının sonuna kadar 16 aktivite düzenlenecek.

AKKUYU NÜKLEER BASIN SERVİSİ