Turk-Ogrenciler-St-Petersburg-dil-Egitimine-Basladilar
Türk öğrenciler St. Petersburg’da dil eğitimine başladılar

 

Rusya’da nükleer mühendislik eğitimi almak ve daha sonra Akkuyu Nükleer Santrali’nde görevlendirilmek üzere seçilen 30 Türk öğrenci St. Petersburg’a gitti. Öğrenciler St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nde (SpbPDÜ) “Nükleer santraller: tasarım, işletme ve mühendislik” uzmanlık dalında eğitim görecekler.

 

Rusya Federasyonu’nda eğitime katılma hakkı kazanan öğrenciler, 1 yıllık dil ve 5,5 yıl lisans eğitimi dahil olmak üzere yaklaşık olarak 7 sene eğitim görecekler ve sonrasında Rosatom’un eğitim nükleer güç santrallerinde uygulamaya yönelik staj yapacaklar.

 

Programa Türkiye'deki seçkin üniversitelerin Fen-Edebiyat ve Mühendislik Fakülteleri’nin, fizik ve/veya matematik derslerinin okutulduğu tüm bölümlerden katılım sağlandı. Rus eğitim görevlileri tarafından başvuranlar arasından yaklaşık 600 öğrenci seçildi. Sonrasında nihai etap olan mülakatlar sonucunda ise seçilen 78 kişilik yeni öğrenci grubu burs almaya hak kazandı. 48 öğrenci Obninsk Nükleer Enerji Enstitüsü'nde, geriye kalan 30 öğrenci ise SPbDPÜ’de eğitimlerine başlayacak.

 

SPbDPÜ’ye giden Türk öğrencilerin gözetimcisi Kseniya Mayakova program hakkındaki düşüncelerini şöyle ifade etti: “Türkiyeli öğrencilerimizi Rusya’nın kültür başkentinde karşılamaktan mutluluk duyuyoruz.         5 senelik bir geçmişi olan Akkuyu  NGS eğitim programı çerçevesinde Türkiye’den öğrenciler St. Petersburg’a ilk defa eğitime geldiler. Öğrencilerin yeni hayat koşullarına ve dil çevresine adapte olmaları adına Akkuyu Nükleer AŞ ve üniversite temsilcileri öğrencilere Rusya’ya geldikleri ilk günden itibaren yardımcı oldular. Umarım seneye gelecek olan gruba bu sene Rusça eğitimi görecek olan öğrenciler yardımcı olabilecekler”.

 

Türk öğrencilerden Furkan Güngören, St. Petersburg ile ilgili izlenimlerini şöyle paylaştı: “Geldiğimiz andan itibaren şehrin tarihi ve mimarisine hayran kaldım. Havaalanında karşılandıktan sonra üniversiteyi gezdik ve sonrasında yurda yerleştik. SPbDPÜ’de farklı bölümlerde okuyan Türk öğrencilerinin hazırlamış olduğu “Hoş geldiniz” sürprizi bizi çok mutlu etti. Derslere başladığımız ilk gün öğretmenlerimiz bizi çok sevecen ve hoşgörülü bir şekilde karşıladılar. Buradaki eğitim seviyesinin çok yüksek olduğunu fark ettim; her şey sistematik ve zamanlı.”

 

Diğer bir öğrenci Kemal Müftüoğlu ise: “Rusya’ya gelmeden önce çok endişeliydik, öyle ki hiçbirimiz bu ülkeyi ziyaret etmemiştik, bizin neyi bekleyeceğini tam olarak bilmiyorduk. Rusya Federasyonu’nun bilime değer verdiğini biliyoruz.  Akkuyu NGS eğitim programında öncü olmanın sorumluluğu üzerimde ve bu anlatılamayacak kadar güzel bir duygu. Hepimizin burada bulunması için tek bir amacı var ve bu amaç eğitimimizi bitirip Türkiye’de nükleer enerji faaliyet alanını genişletmektir” diyerek geleceğe dair planlarını anlattı.

 

Hazırlık sınıfı öğrencisi Tugay Alp Kadakal da, ilk Rusça dersi ile ilgili izlenimlerini paylaştı: “Eğitimimizin ilk gününden itibaren buranın ne denli eğitim ve bilim açısından gelişmiş olduğunu hepimiz anladık. Müzik, fonetik dersleri ve ilk Rusça günümüz çok güzeldi. Burada kendimi herkesin belirli bir rolü ve fonksiyonu olan bir mekanizmanın parçası olarak hissediyorum. Öğretmenlerimiz ve gözetimcimiz çok nazik ve sevecenler. Tüm konuları detaylı bir şekilde anlatmaya gayret gösteriyorlar. Gelecekte başarılı mühendisler olmak için elimizden gelen herşeyi yapacağız”.

 

Bilgi için:

 

Akkuyu NGS eğitim programı Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti arasında 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanmış olan hükümetler arası anlaşma çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Eğitim, Moskova MEPHI Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde, Obninsk Nükleer Enerji Enstitüsü'nde ve St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nde (SpbPÜ) yapılmaktadır. Şu an Rusya’da 300’den fazla Türk öğrenci eğitim görmektedir.


  

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Basın Servisi