Turk-Ogrenciler-Rusya-Kalinin-NGS-Ziyareti
Türk öğrenciler Rusya'daki Kalinin NGS’yi ziyaret ettiler

 

Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programı kapsamında Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören 2. sınıf Türk öğrencilerden oluşan bir grup Rusya’nın Tver ilindeki Kalinin NGS’yi ziyaret etti. Öğrenciler nükleer santralin arazisinde ve eğitim biriminde (UTP) incelemelerde bulundular. Geziyi Akkuyu Nükleer AŞ organize etti.

 

NGS gezisine Bilgilendirme ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Uzmanı Marina Yudina rehberlik etti. Öğrenciler, santralin ilk güç ünitesinin 1984 yılında işletmeye alındığını ve 2014 yılında 30. yıldönümünü kutladığını öğrendi. Türk öğrenciler NGS ziyareti sırasında, reaktör dairesini, 4. güç ünitesinin makine dairesini, ünite pompa istasyonlarını, türbinleri, reaktör kontrol odasını ve mobil yedek dizel jeneratörlerini de gördüler. Gezi esnasında öğrenciler santralde çalışan personel sayısı, güvenlik sistemlerinin çalışma prensipleri, NGS için ekipman ve yakıt üretimi, VVER-1000 tipi Rus tasarımlı reaktörün teknik özellikleri hakkında sorular sordular.

 

Öğrenciler, uzun yıllar boyunca Rusya'nın balık avlama şampiyonasının nükleer santralin hemen yanı başında düzenlendiğini öğrendiler. Öğrencilere, bu tür müsabakaların 2009 yılında Novovoronezh NGS’nin, 2011 yılında Rostov NGS’nin, 2012 yılında da Smolensk NGS’nin soğutucu göletinde yapıldığı bilgisi verildi. 2013 yılında ise Rusya Balıkçılık Şampiyonası Kalinin NGS'nin soğutucu göletinde yapıldı.

 

Nükleer santral gezisinden sonra öğrenciler uydu kent Udomlya'da bulunan NGS eğitim merkezinde bilgi aldılar. Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Vyacheslav Efryushkin, Rus nükleer santralinin 4. güç ünitesinde bulunan eğitim merkezinin işletmedeki ünitede kurulan kumanda panosunun tüm ayrıntıları ile simüle ettiğini anlattı. Öğrenciler, simülatörün çalışma prensiplerini öğrendi ve her düğmenin ve her lambanın nükleer reaktörünün çalışması sırasında gerçekleşen belirli süreçleri gösterdiğini gördüler. Gelecekte Türk fizikçi-nükleerci olacak gençler nükleer santralinin operatör koltuğuna oturdular.

 

Öğrencilerden Çiğdem Şarlayan, “Geziyi çok beğendim. Bizler için çok faydalı oldu. Kalinin NGS'de her biri 1000 MW gücünde olan dört adet su soğutmalı, su yavaşlatıcılı VVER-1000 tipi reaktörlü güç ünitesinin çalıştığını öğrendim. Nükleer santralinin eğitim merkezinde bizlere birimin eğitim tesisini gösterdiler ve personelin yetiştirildiği metotlar hakkında bilgi verdiler” şeklinde NGS ziyareti ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

 

Grup başkanı Orçun Çoban da, “Rusya'daki Kalinin NGS'nin büyüklüğü beni etkiledi. Santralinin tamamen güvenli olduğunu gördük. Burada binlerce kişi çalışıyor ve sadece üç kilometrelik mesafede 30 bin nüfusluk bir şehir bulunmakta. Santralin civarında meskun yerler, insanların dinlendiği ve balık tuttuğu orman ile göller mevcut. NRNU MEPhI'deki eğitimimi tamamlayıp Akkuyu NGS'de çalışacağım zamanı sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

 

Akkuyu Nükleer AŞ İnsan Kaynakları Direktörlüğü, Rusya öğretim kurumları ile birlikte ülkenin ilk nükleer santralinde çalışacak olan uzmanların eğitim süreciyle yakından ilgileniyor. Program doğrultusunda eğitim gören öğrenciler Rosatom’un bünyesinde bulunan endüstriyel işletmeleri ziyaret ediyorlar. 2014 yılında birkaç grup öğrenci Kalinin NGS’yi, 2015 yılının başlarında da nükleer reaktörler için yakıt demetlerinin yapıldığı makine üretim fabrikasını ziyaret etmişti. Akkuyu Nükleer, öğrencileri NRNU MEPhI’de düzenlenen çeşitli kültürel, eğitsel ve sosyal etkinliklere de davet ediyor.

 

Bilgi için:

 

Kalinin NGS, Tver ilinin kuzeyinde Tver şehrine 120 km mesafede kurulmuştur. Santral Moskova’ya 260 km, St. Petersburg’a ise 320 km mesafede bulunmaktadır. Kalinin NGS, 2014 yılında 30. Yıldönümünü kutlamıştır. Her biri 1000 megavat kurulu güce sahip VVER-1000 tipi reaktörlü 4 adet güç ünitesinin işletildiği santral, Rusya’nın Merkez kısmının en büyük elektrik enerjisi üreticisidir. En yakın yerleşim yeri 30 bin kişilik nüfusa sahip Udomlya şehridir. İl topraklarında büyük doğa koruma tesisi olan 46.061 hektarlık alana sahip Tsentralno-Lesnoy doğal koruma alanı bulunmaktadır. Tver ilinde tarım sektörü gelişmiştir, çavdar, yulaf, yem bitkileri, patates, sebze yetiştirilmektedir.

        

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Basın Servisi