Turk-Ogrenci-Rusya-Egitimi-icin-Hazirlar
Türk öğrenciler Rusya’da eğitim için hazırlar


2015-2016 eğitim ve öğretim yılında Rusya’da nükleer enerji alanında burslu mühendislik eğitimi almaya başlayacak Türk öğrenciler tüm hazırlıklarını tamamladı. Toplam 78 öğrenci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenecek bilgilendirme ve oryantasyon programına katıldıktan sonra Ekim ayında Rusya’ya gidecek.


Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili eğitim programı çerçevesinde bu yıl 48 öğrenci Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) ve 30 öğrenci de St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nde (SPbDPÜ) eğitim almaya başlayacak.

 

Öğrenciler önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Ankara’da düzenlenecek eğitim ve oryantasyon programına katılacak ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun ile tanışma fırsatı yakalayacaklar. Oryantasyon programı çerçevesinde öğrencilere, Rusya’daki yaşama daha hızlı adaptasyon sağlayabilmeleri için gerekli bilgiler verilecek.

 

 

“Evladımla gurur duyuyorum”


Eğitim için St. Petersburg’a gidecek Nurberk Sungur’un annesi Rahime Sungur duyguları paylaştı. Evladımdan ayrılacağı için bir burukluk hissettiğini belirten Sungur, “Ancak evladımın bu başarısıyla da çok büyük bir gurur duyuyorum. Evladımın Rusya’da en başarılı şekilde eğitimini tamamlayıp başarılı bir nükleer mühendis olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

 


“Rusya’da alacağımız eğitim insanlık adına faydalı işlere imza atmamıza vesile olacak”


SPbDPÜ 1. sınıf öğrencisi Nurberk Sungur da, “Böylesine üst düzey bir programa katıldığım için gurur duyuyorum. Umarım çok iyi bir şekilde yetişip, bu alanda ülkeme ve tüm dünyaya faydalı olabilirim. Rusya’da alacağımız bu nükleer mühendislik eğitiminin insanlık adına çok faydalı işlere imza atmamıza vesile olacaktır. Buna inanıyorum” dedi.

 

 

 

“Rusya’nın nükleer sektöründe tartışılmaz bir konumu var”


Rusya’da eğitim göreceği için çok heyecanlı olduğunu belirten NRNU MEPhI 1. sınıf öğrencisi Mustafa Çağlar, “Hacettepe Üniversitenin hazırlık sınıfına başladığımda bizler için Rusya’da eğitim görme fırsatı olduğunu öğrendim ve hemen başvuruda bulundum. Ancak başvurum kabul edilmemişti. Bu yıl tekrar başvurdum ve kabul edildiğimi büyük bir sevinçle öğrendim. Ben çok iyi bir nükleer mühendis olmayı ve Rusya’daki eğitimimi başarıyla tamamlayarak Akkuyu Nükleer Santrali Projesi’nde çalışmayı istiyorum. Bunun yolu da Rusya’da eğitim almaktan geçiyor. Rusya’nın nükleer sektöründe tartışılmaz bir konumu ve inanılmaz bir tecrübesi var. Rusya’ya bu eğitimi alacak olmaktan gurur duyuyorum” diye duygularını paylaştı.

 

 

 

“Rusya’ya gitmek için sabırsızlanıyorum”


NRNU MEPhI 1. sınıf öğrencisi Burak Gündoğmuş ise duygularını şu sözlerle ifade etti: “Ben zaten Hacettepe Üniversitesi’nde Nükleer Enerji Mühendisliği bölümünde okuyorum. Üniversitedeki hocalarımız Türkiye’deki üniversitelerden mezun olarak nükleer sektörde çalışmamın çok zor olacağını söylediler. Zaten bu bölümü tercih etmemin nedeni mezun olduğumda bir nükleer santralde çalışabilmekti. Akkuyu Nükleer de bizlere Rusya’da eğitim görme ve Akkuyu NGS Projesi’nde çalışabilme fırsatı sundu. Umarım bu fırsatı en iyi biçimde kullanabilirim. Ben insanlarla çok kolay iletişim kurabilen biriyim. Dolayısıyla Rusya’da yeni insanlarla tanışmak benim için zor olmayacak. Rusya’ya gitmek için sabırsızlanıyorum” dedi.  

 

 Bilgi için:


Akkuyu NGS’de çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili eğitim programı 12 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Eğitim, Moskova’daki Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü (MEPhI, Obninsk’teki MEPhI Nükleer Enerji Enstitüsü ve St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nde (SPbPU) de verilmektedir. Bugün itibariyle MEPhI’de Türkiye’den 240’ın üzerinde öğrenci eğitim görmekte, toplamda 600 kişinin hazırlanması planlanmaktadır. 2015 yılında üniversiteyi kazanmak için giriş sınavlarına katılmak üzere 80 kontenjan için 6 155 başvuru yapılmıştır.

 

AKKUYU NÜKLEER Basın Servisi