Titov-IEI-Enerji-Sunumu
Akkuyu Nükleer Genel Müdür Yardımcısı Titov, 2. IEI Türkiye Enerji Konferansı’nda sunum yaptı

Akkuyu Nükleer Operasyon Destekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov, santralin ekipman tedarikinin yüzde 60’ının Rus, geri kalan kısmının ise Türk şirketler tarafından gerçekleştirileceğini belirterek, “Türk şirketler inşaat konusunda çok yetkin. Dolayısıyla proje inşaatının yüzde 90’ı Türk inşaat firmaları tarafından yapılacak” dedi.


Enerji pazarını etkileyen kilit konuları ele alındığı “2. IEI Türkiye Enerji konferansı”, 10-11 Eylül tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. 30’un üzerinde yerli ve yapancı üst düzey konuşmacının yer aldığı konferansta Türkiye enerji sektöründe trendler, piyasa yapısı ve düzenleme çerçevesi, Türkiye enerji borsası, Borsa İstanbul gibi konular masaya yatırıldı.

 

Akkuyu Nükleer Operasyon Destekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov, konferansta “Türkiye’deki yeni mega proje deneyimi: Akkuyu Nükleer” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.  Konuşmasına, son haftalarda tüm ülkeyi derinden sarsan terör olaylarını büyük bir üzüntü ile izlediğini belirterek başlayan Titov, “Terör örgütlerinin saldırılarına bir an önce son vermesi için yapılan tüm çağrılara katılıyor, şiddet ve terörü kınıyoruz. Bu arada şehitlere Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve Türk milletine sabır ve başsağlığı, yaralılara da acil şifa diliyoruz” dedi.

 

Santralin tahmini hizmet ömrü 60 yıl


Türkiye’de yapılan ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS), ilk Rosatom YSİ (yap-sahipol-işlet) projesi olduğunu belirten Titov, projenin hukuki zemininin12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan Hükümetler Arası Anlaşma (IGA) ile oluşturulduğunu söyledi. Akkuyu Nükleer’in bir Türk şirketi olduğu ve Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden Titov, “IGA uyarınca Rosatom; nükleer santralin mühendisliği, inşaatı, işletmesi, bakımı ve işletimin sonlandırılmasından sorumludur. Tüm yasal izinler alındıktan sonra,2025 yılına kadar inşaatın tamamlanması öngörülüyor. Her biri 1200 MW gücündeki dört üniteden oluşacak santralin toplam kapasitesi 4800 MW olacak. Akkuyu NGS’nintahmini hizmet ömrü 60 yıl,ancak mevcut teknoloji ile bunu 80 yıla çıkarmamız mümkün olabilir” dedi.

 

“Nükleer enerji oldukça güvenilir ve verimlidir”


Nükleer santrallerin fosil yakıt kullanan santrallere göre birçok artısı bulunduğuna işaret eden Titov, şöyle devam etti: “Nükleer enerji oldukça güvenilir ve verimlidir. Nükleer reaktörler, kullanım ömrü boyunca yüzde 90 temel yüke oranla verimlilik sağlar. Tasarlanan mevcut reaktörler, 60 yılı aşkın bir süre boyunca güvenli ve kesintisiz kullanımı garanti etmektedir. Başlangıç aşamasındaki idari ve çevresel lisans sürecinin yüksek sermaye yoğun ve uygulaması zor olmasına rağmen, kullanım ömrü boyunca yüzde 70’in üzerinde brüt kar marjı sağlar. Petrol fiyatlarının değişkenliğine daha az bağımlıdır ve yüzde 60 oranında petrol bileşenlerinden oluşan konvansiyonel üretim döngüsüne kıyasla 10 yıllık petrol stoku oluşturma yeterliği vardır” şeklinde konuştu.

 

“Akkuyu Nükleer hisselerinin yüzde 49’u şirket dışı yatırımcılara satılabilir”


Proje boyunca, Rusya tarafının Akkuyu Nükleer’deki sermaye payınınyüzde 51’den az olmayacağını belirten Titov, şunları söyledi: “Akkuyu Nükleer hisselerinin yüzde 49’a kadar olan kısmı daha sonraki aşamalarda şirket dışı yatırımcılara satılabilir. Akkuyu Nükleer, 2016-2017 yılları arasında yeni yatırımcıları Projeye çekmeyi ve Projenin işletim aşamasında hissedarlar için istikrar ve yüksek temettü getirisinin sağlanmasını amaçlamaktadır.”

 

“inşaat konusunda Türk şirketler çok yetkin”


Ekipman tedarikinin yüzde 60’ının Rus, geri kalan kısmının ise Türk şirketler tarafından gerçekleştirileceği bilgisini veren Oleg Titov, “İnşaat konusunda Türk şirketler çok yetkin. Dolayısıyla proje inşaatının yüzde 90’ı Türk inşaat firmaları tarafından gerçekleştirilecek” diye devam etti.

 

600 Türk öğrenci, Rusya’da nükleer mühendislik eğitimi görecek


Proje çerçevesinde, Türk öğrenciler için Rusya’daki üniversitelerde mesleki uzmanlık eğitimi alma imkanı sağlandığını hatırlatan Titov, “Akkuyu Nükleer tarafından, bugüne kadar Türkiye'deki üniversitelerin Fen-Edebiyat ve Mühendislik Fakülteleri’nde eğitim gören yaklaşık 250 Türk öğrenciye, Rusya Federasyonu’ndaki Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) akademik eğitim alma fırsatı sunulmuştur. Programa bu sene kabul edilecek toplam 80 Türk öğrenciden 50’si Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI), 30 öğrenci de St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nde (SPbDPÜ) eğitim alacaktır. Böylece Rusya’da nükleer eğitimi gören Türk öğrenci sayısı 2015 yılında 330’a yükselecektir. MEPhl ve St.Petersburg Üniversitesinde nükleer mühendisliği bölümünde okuyan Türk öğrencilerinin sayısının 600’e kadar çıkarılmasını planlıyoruz” dedi.

AKKUYU NÜKLEER Basın Servisi