Tatil Donusu
Tatili biten MEPhI’nin Türk öğrencileri Rusya’ya döndü

 

Akkuyu NGS’de çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili eğitim programı çerçevesinde Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde eğitim gören Türk öğrenciler için yeni eğitim yılı başladı. MEPhI Nükleer Enerji Enstitüsü’nün Hazırlık Fakültesi’ndeki eğitimlerini başarıyla tamamladıktan sonra 69 öğrenci birinci sınıfa geçiş yaptı.

 

Akkuyu Nükleer çalışanları ve “MEPhI Birliği” Uluslararası Dostluk Kulübü’nün (KİD) temsilcileri, öğrencileri havaalanında karşıladı ve yurda yerleşmelerine yardımcı oldular. Bir sonraki gün Türk öğrencileri için yurt ve çevresine gezi düzenlendi.

 

Bu yıl ilk defa birinci sınıf öğrencileri için “MEPhI: yabancı öğrenciler için kullanım kılavuzu” konulu adaptasyon programı başlatıldı. Etkinliğin organizasyon ve hazırlanmasına sadece Rus öğrenciler değil, aynı zamanda daha üst sınıflarda eğitim gören yabancı öğrenciler de katıldı. Yabancı öğrencilerin sorumlusu Türkiye’den gelen 2. sınıf öğrencisi Ahmet Zeki Albayrak oldu. Albayrak, sorumluların hazırlanması ile ilgili gördüğü altı günlük kurs boyunca çeşitli eğitimlere katıldı, etkili iletişim kurallarını ve öz-sunum temel prensiplerini öğrendi. Aldığı eğitimlere ilişkin izlenimlerini paylaşan Albayrak, “Yabancı öğrencilere yardım ettiğim için çok sevinçliyim. Çünkü eğitimin başında uyum sağlamak bizim için de biraz zor olmuştu. Bize Rus öğrenciler yardımcı oldu, şimdi ben de memleketimden gelen yeni arkadaşlarıma yardım etmek istiyorum. Bunun yanı sıra Bangladeş ve Vietnam’dan gelen yeni öğrencilere de yardım ettim. Yeni öğrencilerin kısa sürede arkadaş canlısı grubumuza dahil olacaklarını umut ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Bilgi için:

 

Akkuyu NGS’de çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili eğitim programı 12 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Eğitim, Moskova’daki Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) ve Obninsk’teki MEPhI Nükleer Enerji Enstitüsü’nde (yükseköğretim kurumunun şubesi) verilmektedir. 2015 yılından itibaren nükleer meslekler ile ilgili eğitim Sankt-Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nde (SPbPU) de verilecektir. Bugün itibariyle MEPhI’de Türkiye’den 240’ın üzerinde öğrenci eğitim görmekte, toplamda 600 kişinin hazırlanması planlanmaktadır. 2015 yılında üniversiteyi kazanmak için giriş sınavlarına katılmak üzere 80 kontenjan için 6 155 başvuru yapılmıştır. İçinde bulunduğumuz yılın Ekim ayında yeni grubun gelişi beklenmektedir.

 

 

Kaynak: MEPhI Öğrenci Medya Merkezi “MEPhI Birliği” Uluslararası Dostluk Kulübü (KİD)

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Basın Servisi