NRNU-MEPhI-Turk-Ogrencileri-Cumhuriyet-Bayrami-Kutlama
NRNU MEPhI Türk öğrencileri Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katıldılar.

 

Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programı kapsamında Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören Türk öğrenciler, Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle düzenlenen ilk Rus-Türk Dostluk Festivaline katıldılar. Etkinlik, Akkuyu Nükleer AŞ desteği ile MEPhI Birliği Uluslararası Dostluk Kulübü tarafından organize edildi.

 

Festivalin açılış konuşmasını Mühendislik Ve Fizik Bilimleri fakültesinin Dekanı Georgiy Tikhomirov yaptı. Dekan, bugünkü dünya şartlarında farklı ülkelerin vatandaşları arasında iletişim ihtiyacının arttığı nedeni ile bu tür etkinliklerin NRNU MEPhI öğrencilerinin kültürel gelişimi için önemli olduğunu belirtti. Tikhomirov, “Üniversitemizde birçok ülkeden gelen öğrenciler eğitim görüyor. Bugün itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti'nden gelen öğrenciler üniversitenin sayı olarak en büyük yabancılar grubunu oluşturuyor. Bu gençler, gelecekte kendi ülkelerinde nükleer sektörünü geliştirecek insanlar oldukları için, eğitimlerinin mümkün seviyede verimli olması için çalışıyoruz” dedi.

 

Festival kapsamında, öğrenciler, eğitmenler ve üniversite çalışanları Rus öğretim kurumunun Konferans Salonu’nda bir araya geldiler. Konserde, Türk öğrenciler memleketlerinde popüler olan geleneksel müzik eserlerini icra ettiler.

 

3. sınıf öğrencisi Yusuf Kılıç birkaç geleneksel Türk eserini sazla çaldı. Sonra ise “Oy moroz, moroz” şarkısını Rusça seslendirdi ve bütün salon kendisine eşlik ederek alkışladı. Ayrıca Türk öğrencilerin kurduğu iki müzik grubu da sahne aldı. 3. sınıf öğrencilerinden oluşan bir grup Türk halk şarkılarını seslendirdi. Anıl Memiş, Yağız Berk, Cihad Baltacı, Atalay Acar ve Metehan Akdağ'ın içinde bulunduğu rock grubu seslendirdiği parçalarla seyircileri etkiledi. Gençler, popüler bir şarkıyı da Rusça seslendirdiler.

 

Türk öğrenci Mustafa Aker (1. sınıf), “Her şeyi çok beğendim. Çok eğlendik. Bu konser sayesinde Rus ve Türk insanlarının birçok ortak noktasının olduğunu anladım: geleneksel müziği dinlemeye, dans etmeye ve şarkı söylemeye seviyoruz. Bu tür etkinlikler Rus ve Türk kültürünün özelliklerini tanımaya ve yeni arkadaşlıklar kurmaya yardımcı oluyor” şeklinde düşüncelerini paylaştı. Birinci sınıf öğrencisi Buğra Akkoca da, “Rus öğrenciler seçtiğimiz Türk şarkıları çok beğendiler. Arkadaşlarıma ve Festival organizatörlerine teşekkür ederim. Umarım herkes güzel bir zaman geçirmiş ve bu etkinlik akıllarında uzun süre kalır” şeklinde konuştu.

 

Konserin sonunda festival katılımcılarına onur belgeleri ve çeşitli hediyeler verildi. Öğrenciler, gösteriler tamamlandıktan sonra kendi elleriyle hazırladıkları geleneksel Türk yemeklerini katılımcılara ikram ettiler.

 

Akkuyu Nükleer AŞ, Türkiye’den gelen öğrencilerin eğitim sürecinde kompleksli yaklaşım için gereken şartları sağlıyor. Ayrıca öğrencilerin çeşitli sosyal-kültürel etkinliklere faal olarak katılımına imkan tanıyor.

 

Bilgi için:

 

Akkuyu NGS’de çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili eğitim programı 12 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Eğitim, Moskova’daki Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) ve Obninsk’teki (Kaluga ili, Rusya) NRNU MEPhI Nükleer Enerji Enstitüsü’nde (yükseköğretim kurumunun şubesi) verilmektedir. 2015 yılından itibaren nükleer meslekler ile ilgili eğitim St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nde (SPbPU) de verilecektir. Bugün itibariyle NRNU MEPhI’de Türkiye’den 300’ün üzerinde öğrenci eğitim görmektedir.

 

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Basın Servisi