Mephi-itu-reaktoru-ziyareti
MEPhl’de okuyan Türk öğrenciler, İTÜ’deki araştırma reaktörünü inceledi


Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) nükleer mühendislik eğitimi alan ve yaz tatili nedeniyle Türkiye’de bulunan öğrenciler, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) bulunan TRIGA Mark-II Reaktörü’ne teknik bir gezi gerçekleştirdiler. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından organize edilen teknik geziye 60 öğrenci katıldı.


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Enerji Enstitüsü Nükleer Araştırmalar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Üner Çolak ile Rusya’daki yaşamları ve eğitimlerinin nasıl gittiğiyle ilgili keyifli bir sohbet gerçekleştiren öğrenciler, Prof. Dr. Çolak’ın İTÜ Enerji Enstitüsü Konferans Salonu’nda gerçekleştirdiği “Nükleere Giriş ve Evrensel Nükleer Teknolojiler” başlıklı sunumu ilgiyle takip ettiler.

 

Daha sonra iki grup halinde araştırma reaktörünü gezen geleceğin nükleercileri, araştırma reaktöründe hangi çalışmaların ve ne tür deneylerin yapıldığını gözlemlediler.

 

Teknik gezi sonrasında izlenimlerini paylaşan MEPhl Rus Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi 1. sınıf öğrencisi Buğra Akkoca, “Prof. Dr. Üner Çolak, öncelikle bizlere neden bu programda bulunmak istediğimizi, Rusya'daki eğitim sisteminin nasıl olduğunu, Rusça dilinin zor olup olmadığı gibi merak ettiği soruları yöneltti. Daha sonra bize yaptığı sunum ile, nükleer reaktörün çalışma ve soğutma sistemleri hakkında bilgiler edindik. Özellikle yeni nesil gaz soğutmalı reaktörler hakkında edindiğimiz bilgiler çok ilgimi çekti. Daha sonra Türkiye'de üç nükleer araştırma reaktöründen biri olan İTÜ’deki TRIGA nükleer reaktörünü gezip, reaktörün yapımı, çalışması ve teknik özellikleri hakkında bilgiler aldık. Öğrendiğimiz ilk şeyse disiplinsiz bu işin olmayacağı ve çok ciddi çalışmalar ile reaktörün kalbinde oluşan kimyasal tepkimelerle enerji deneyleri yapıldığıdır. Gezi boyunca bizleri yalnız bırakmayan Prof. Dr. Üner Çolak’a nükleer enerji hakkında bizlere verdiği bilgiler için teşekkürlerimizi sunuyoruz” şeklinde konuştu.  


MEPhl Rus Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi 1. sınıf öğrencisi Senanur Duyar da, “Ziyaret kapsamında Prof. Dr. Üner Çolak’ın dünyadaki nükleer santral tipleri ve iç donanımları hakkında detaylı sunumunu izledik ve kendisiyle karşılıklı soru cevaplarla konu üzerinde sohbet etme imkanı bulduk. Daha sonra reaktörün bulunduğu alanı gezerek detaylı inceleme yapma fırsatı elde ettik. Aslında küçük bir araştırma reaktörü bile olsa, oluşabilecek kazalara ve doğal afetlere karşı birçok üst düzey güvenlik önleminin alındığını gözlemledik. Burada edindiğim bilgiler ışığında, Akkuyu’da kurulacak santralimizin her türlü kaza riskine karşı emniyet tedbirlerinin alınacağı ve son derece güvenli bir santral olacağına emin oldu. Halkımızın bu konuda tereddüt etmemesi ve gönül rahatlığıyla yetkililere güvenmesini isterim. Bu geziyi düzenleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerine ve gezi boyunca bizimle ilgilenen tüm hocalarımıza teşekkür ederiz” diyerek, izlenimlerini paylaştı.


Bilgi amaçlı:

Rusya Federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti ile 2010 yılında imzalanan hükümetler arası anlaşma çerçevesinde, Türk öğrenciler için Rusya’daki üniversitelerde mesleki uzmanlık eğitimi alma imkanı sağlamıştır. Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından, bugüne kadar Türkiye'deki üniversitelerin Fen-Edebiyat ve Mühendislik Fakülteleri’nde eğitim gören 250’yi aşkın Türk öğrenciye, Rusya Federasyonu’ndaki Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) akademik eğitim alma fırsatı sunulmuştur. Programa bu sene kabul edilecek toplam 80 Türk öğrenciden 50’si Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI), 30 öğrenci de St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nde (SPbDPÜ) eğitim alacaktır. Böylece Rusya’da nükleer eğitimi gören Türk öğrenci sayısı 2015 yılında 330’a yükselecektir.