MEPhI-Turkiyede-NGS-Projesi-Ozellikleri-Konulu-Seminer
NRNU MEPhI’nin Türk öğrencileri “Türkiye’de NGS projesinin özellikleri” konulu bilgilendirme seminerine katılacak

 

Rusya nükleer sektörünün 70. yıldönümü münasebetiyle Moskova’nın merkezinde bulunan Manezh Merkezi Sergi Salonu’nda düzenlenen “Nükleer Sektörünün 70. Yıldönümü: Başarının Zincirleme Reaksiyonu” kültürel ve tarihsel sergisi devam ediyor. Bir aylık süre zarfında sergi merkezinde lise ve üniversite öğrencileri, çocuklar ve yetişkinler için çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi planlanıyor.

 

Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) Akkuyu NGS’de çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili program kapsamında eğitim gören Türk öğrenciler için 17 Eylül’de bilgilendirme semineri düzenlenmesi planlanıyor. “Türkiye’deki Rus projeli NGS’nin güvenlik sistemleri ve özellikleri” konulu seminerde Rosatom bünyesinde faaliyet gösteren JSC “NİAEP” (“Atomenergoproekt” Nizhegorod Mühendislik Şirketi) - JSC “Atomstroyexport” - JSC “Atomenergoproekt” Birleşik Şirketinin Genel Müdür Yardımcısı ve  Akkuyu NGS Tasarımından sorumlu Müdürü Andrey Kuchumov konuşma yapacak. Seminerde Türkiye’deki ilk nükleer santralin inşaat projesinden bahsedecek ve öğrencilerin sorularını yanıtlayacak. Seminere ayrıca Akkuyu Nükleer NGS İşletme Direktörü İgor Bogomolov da katılacak. Etkinlikler Türkiye’nin en önemli medya temsilcileri tarafından takip edilecek.

 

Sergi alanı göreceli olarak nükleer endüstrinin temel dönemlerine tahsis edilmiş mekansal ve mimari tesisatların birleşik donanımından oluşan bir dizi tematik sergi alanlarından oluşuyor. Sergide kullanılan modern teknolojiler sayesinde ziyaretçiler sergiye konu olan olaylar ve insanlara karşı aidiyet duygusu hissediyor. Bunun dışında, konuklar sektörün modern durumu ve gelişim perspektifleri ile ilgili bilgiler de öğreniyor. Nükleer endüstri işletmeleri müze ve arşivlerinden sergiye çok sayıda ender bulunur, aynı zamanda Rusya’nın başkentinde daha önce sergilenmemiş eşyalar getirildi.

 

Bilgi için:

Akkuyu NGS’de çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili eğitim programı 12 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Eğitim, Moskova’daki Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) ve Obninsk’teki NRNU MEPhI Nükleer Enerji Enstitüsü’nde (yükseköğretim kurumunun şubesi) verilmektedir. 2015 yılından itibaren nükleer meslekler ile ilgili eğitim Sankt-Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nde (SPbPU) de verilecektir. Bugün itibariyle NRNU MEPhI’de Türkiye’den 240’ın üzerinde öğrenci eğitim görmekte, toplamda 600 kişinin hazırlanması planlanmaktadır. 2015 yılında üniversiteyi kazanmak için giriş sınavlarına katılmak üzere 80 kontenjan için 6 155 başvuru yapılmıştır. İçinde bulunduğumuz yılın Ekim ayında yeni grubun gelişi beklenmektedir.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Basın Servisi