MEPhI-Turk-Ogrencileri-Kalinin-NGS-Ziyaret-Etti
NRNU MEPhI’nin Türk öğrencileri Kalinin NGS’yi ziyaret etti

 

Akkuyu NGS’de çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili program kapsamında Türkiye’den gelerek Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören 2. sınıf öğrencileri Kalinin NGS’yi (Udomlya şehri, Tver ili, Rusya) ziyaret etti. Akkuyu Nükleerin organize ettiği gezide öğrenciler tüm gün nükleer santralin arazisinde bulundu, ayrıca Kalinin Nükleer Santrali’nin eğitim birimi (UTP) ve Bilgilendirme Merkezini gezdiler.

 

NGS gezisine eşlik eden Vardiya Şefi Valeriy Feshchukov, santralin bölgenin ekonomik kalkınmasında önemli rol oynadığını belirterek, “Santral, 1 milyon 320 bin kişilik nüfusa sahip Tver ilinde üretilen elektrik enerjisinin %70’ini sağlamaktadır. Kalinin NGS işletildiği dönem zarfında (1984 yılından itibaren) 350 milyar kWh’nin üzerinde elektrik enerjisi üretmiştir. Karşılaştırmak için; 2014 yılında İstanbul 37,8 milyar kWh elektrik tüketmiştir” şeklinde konuştu. Öğrenciler reaktör binasını, 4 güç ünitesinin türbin holünü, ünite pompa istasyonlarını, türbinleri, ünitelerin ana kontrol odasında incelemelerde bulundular. Feshchukov da, NGS’nin çalışma prensiplerini, Rus tasarımı VVER-1000 güç ünitesinin teknik spesifikasyon ve özellikleri hakkında öğrencilere bilgi verdi.

 

Öğrencilerden Özlem Arslan ziyaret esnasında edinmiş olduğu izlenimlerini şöyle paylaştı: “Bu denli ölçeğe sahip bir enerji tesisi tabii ki çok büyüleyici. Biz santralin kesinlikle güvenli olduğundan emin olduk. Burada binlerce uzman çalışıyor, hemen üç kilometre ötesinde 30 bin kişinin üzerine nüfusa sahip bir şehir bulunmakta. Yakın gelecekte Türk yükseköğretim kurumlarında eğitim görenlerin Akkuyu Nükleer Santrali’ni ziyaret edebileceklerini umut ediyorum. NRNU MEPhI’den mezun olacağım ve ilk Türk nükleer santralinde çalışacağım günü sabırsızlıkla bekliyorum.”

 

Santralin ziyaretinden sonra öğrenci grubu Kalinin NGS’nin Eğitim Birimine gitti. Gezide onlara Eğitim Biriminin Müdür Yardımcısı Vyacheslav Efryushkin eşlik etti. Rus NGS’nin 4. güç ünitesinin tam görev simülatörünün 2012 yılının Aralık ayında devreye alındığı ve faaliyette bulunan nükleer güç ünitesinde kurulumu yapılan kontrol panelinin bire bir aynısı olduğunu anlatan Efryushkin, “Simülatörün temel amacı; santralin güvenilir bir biçimde işletilmesi hedeflerinin etkili bir şekilde çözülmesidir. Eğitim Biriminin faaliyet göstermesinin hedefi de; nükleer santralin personelinin eğitilmesi ve yeterliliğinin sağlanmasıdır. Bu birimin kuruluşu ile ilgili olarak büyük çaplı işler gerçekleştirilmiştir. Benzer bir birimin bulunması herhangi bir modern yüksek teknolojili üretimin zorunlu koşulu sayılır” şeklinde konuştu. Eğitim Birimindeki monitör ve göstergelere yansıtılan bilgiler operatöre güç ünitesinin gerçekteki kontrol odasındaki ile aynı biçim ve büyüklükte sunuluyor. Simülatör, dördüncü güç ünitesi projesinde öngörülen tüm modlarını simüle etme olanağı veriyor.

 

Türk nükleer fizikçileri Eğitim Biriminin ardından Kalinin NGS’nin Bilgilendirme Merkezi’ne ziyarette bulundular. Öğrencilere uzun yıllar boyunca balık avlama şampiyonasının nükleer santralin hemen yanı başında düzenlendiği ve bu tür müsabakaların 2009 yılında Novovoronezh NGS’nin, 2011 yılında Rostov NGS’nin, 2012 yılında Smolensk NGS’nin,  2013 yılında ise Kalinin NGS soğutucu göletinde yapıldığı bilgisi verildi. Ziyaret sonrasında öğrenciler gezi rehberine çok sayıda soru sorup, aldıklarını yanıtları da not ettiler.

 

Öğrencilerin santralin çevreye olan etki düzeyine ilişkin sorusunu yanıtlayan gezi rehberi, Udomlya şehrinde, santralde ve NGS’nin hemen yakınlarında Radyasyon Durumu Otomatik İzleme Sistemi (ASKRO) sensörlerinin yerleştirildiğini belirtti. Düzeneklerin verilerinin internette yayınlandığı ve çevrimiçi modda bu verilerin incelenebildiğini anlatan gezi rehberi, “Santral, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) tüm standart ve gerekliliklerine uygundur, bağımsız çevre kuruluşları ise sürekli olarak NGS civarında çevre ile ilgili izleme gerçekleştirmektedir” dedi.

 

Akkuyu Nükleer İnsan Kaynakları Direktörlüğü, ülkenin ilk nükleer santralinde çalışacak olan geleceğin Türk uzmanlarının eğitim süreciyle yakından ilgileniyor. Program doğrultusunda eğitim gören öğrenciler Rosatom’un bünyesinde bulunan endüstriyel işletmeleri ziyaret ediyor. 2014 yılında birkaç grup öğrenci Kalinin NGS’yi, 2015 yılının başlarında da nükleer reaktörler için yakıt demetlerinin yapıldığı makine üretim fabrikasını ziyaret etmişti. Akkuyu Nükleer, öğrencileri NRNU MEPhI’de düzenlenen çeşitli kültürel, eğitsel ve sosyal etkinliklere de davet ediyor.

 

Bilgi için:

 

Kalinin NGS, Tver ilinin kuzeyinde Tver şehrine 120 km mesafede kurulmuştur. Santral Moskova’ya 260 km, St. Petersburg’a ise 320 km mesafede bulunmaktadır. Kalinin NGS, 2014 yılında 30. Yıldönümünü kutlamıştır. Her biri 1000 megavat kurulu güce sahip VVER-1000 tipi reaktörlü 4 adet güç ünitesinin işletildiği santral, Rusya’nın Merkez kısmının en büyük elektrik enerjisi üreticisidir. En yakın yerleşim yeri 30 bin kişilik nüfusa sahip Udomlya şehridir. İl topraklarında büyük doğa koruma tesisi olan 46.061 hektarlık alana sahip Tsentralno-Lesnoy doğal koruma alanı bulunmaktadır. Tver ilinde tarım sektörü gelişmiştir, çavdar, yulaf, yem bitkileri, patates, sebze yetiştirilmektedir.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Basın Servisi