MEPhI-Turk-Ogrenciler-NGS-Seminer
NRNU MEPhI’nin Türk öğrencileri “Türkiye’de NGS projesinin özellikleri” seminerine katıldılar


Rusya nükleer sektörünün 70. yıldönümü münasebetiyle Moskova’nın merkezinde bulunan Manezh Merkezi Sergi Salonu’nda “Nükleer sektörünün 70. Yıldönümü: Başarının Zincirleme Reaksiyonu” kültürel ve tarihsel sergisi devam ediyor. Sergi merkezinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) Akkuyu NGS’de çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili program kapsamında eğitim gören Türk öğrenciler “Türkiye’deki NGS projesinin özellikleri” konulu bilgilendirme seminerine katıldılar. Seminerde, Rosatom bünyesinde faaliyet gösteren JSC “Atomenergoproekt” Şirketinin Genel Müdür Yardımcısı ve Akkuyu NGS’nin Tasarımından Sorumlu Müdürü Andrey Kuchumov ve JSC Akkuyu Nükleer NGS İşletme Direktörü İgor Bogomolov birer sunum gerçekleştirdi.

 

Sergi alanı göreceli olarak Rusya’daki nükleer endüstrinin temel dönemlerine tahsis edilmiş tesisatların birleşik donanımından oluşan bir dizi tematik sergi alanlarından oluşuyor. Organizatörler tarafından sergide kullanılan modern teknolojiler sayesinde ziyaretçiler sergiye konu olan olaylar ve insanlara karşı aidiyet duygusu hissediyor. Rusya nükleer endüstri işletmeleri müze ve arşivlerinden sergiye 700’e yakın ender bulunur ve bazıları daha önce Moskova’da sergilenmemiş eşyalar getirildi. Sergide çok sayıda arşiv belgeleri ve belgesel filmler, ekipman maketleri ve orijinalleri, çizimler, haritalar ve diğer ürünler ziyaretçiler ile buluşturuluyor.

 

Türk öğrenciler sergiyi ziyaret ettiler ve Rusya nükleer endüstrisinin temel dönemlerine dair bilgi aldılar. Tarihi bölümde çocuklar SSCB’de nükleer enerjisinin oluşumunda rol alan temel olaylar hakkında bilgi sahibi oldular. Serginin önemli kısmı Rus nükleercilerinin bugünkü projelerini konu alıyor. Türkiye’den gelen öğrenciler, yüksek teknolojileri gerektiren sektörün şu anki durumu ve gelecekteki gelişme imkânlarına ilişkin bilgi aldılar. “Nükleer güç santrali” ve “Atom enerjisinin ufukları” konulu sergi bölümleri Rosatom’un stratejisine, gelişim perspektiflerine, işletmelerin ve belli kişilerin başarılarına adandı. Gelecekteki Türk uzmanlar Rusya Atom Enerjisi Devlet Kuruluşu’nun, elektrik üretimi, işletme sektörleri ve tıp için yenilikçi nükleer teknolojilerin geliştirilmesinde aldığı rolü hakkında bilgi sahibi oldular. Öğrenciler ayrıca dünyada tek olan Rusya’ya ait nükleer deniz donanmasına ilişkin de detaylı bilgi almışlardır.

 

3. sınıf öğrencisi, Grup Başkanı Abdullah Kasal, “Sergide kullanılan bilgi, ürün, maket ve belge sayısı etkileyicidir. Nükleer sektörünün gelişme tarihi çok detaylı şekilde anlatılmıştır. En çok İgor Kurchatov hakkındaki stand aklımda kalmıştır – mektupları, evrakları, çalışma notları, özel eşyaları. Bu tür etkinlikler çok önemlidir çünkü insanların bir kısmı maalesef nükleer enerjinin önemini anlamıyorlar. Burada ise NGS’nin çalışması hakkında bilgi alabilir, sergi rehberlerine soru sorabilir ve cevap alabilirsiniz” diyerek sergi hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

 

Türk öğrenciler sergi ziyaretinden sonra bilgilendirme seminerine katıldılar. JSC “Atomenergoproekt” Şirketinin Akkuyu NGS Tasarımından Sorumlu Müdürü Andrey Kuchumov “Akkuyu NGS projesinin teknik çözümleri” konulu sunum yaptı. Kuchumov, ilk Türk nükleer santralinin uygulanma statüsü hakkında; Akkuyu NGS’nin fizibilite göstergeleri ve referans olarak gösterilen Novovoronezhskaya-2 NGS (Volonezh bölgesi, Rusya) ile arasındaki farklar hakkında; güvenlik sağlama sitemlerinin teknik çözümleri; güç ünitelerinin olağanüstü etkilere karşı dayanıklılığını artırma faaliyetleri hakkında konuşma yaptı. Andrey Kuchumov, “Akkuyu Nükleer Güç Santralinin dünyanın en güvenli ve emniyetli nükleer santrali olduğunu söyleyebilirim. Türkiye’nin ilk Nükleer Güç Santralinde farklı ülkelerde kullanılmış ve geliştirilmiş güvenli Rus teknolojileri kullanılacaktır. Projede, aktif ve pasif güvenlik sistemleri, müsaade edilen limitlerin üzerinde yakıt hasarını önleyebilen uzun süreli (en az 72 saatlik) sistem ve olasılığı neredeyse imkânsız olan koryumun ünite binasının dışına çıkmasına müsaade etmeyecek kor tutma sistemi öngörülmüştür. Pasif ısı atma sistemi, enerjiyi temin eden tüm kaynakların devre dışı kalması halinde bile reaktörün artık ısısını uzun süre atmak için öngörülmüştür” dedi. Ayrıca, projenin uygulamasında Rusya’da ve diğer ülkelerde çeşitli inşaat sahalarında başarı ile çalışmış modern bilişim teknolojilerinin kullanılacağını ifade etmiştir. Akkuyu NGS Tasarımından sorumlu Müdür, “Proje çözümlerinin geliştirilmesi ve doğrulanması için eşdeğeri olmayan kompleksli bilişim ortamı kullanılmaktadır. Teknik görevde belirlenen tüm şartlara uygun olan NGS bilişim modeli oluşturulmuştur. Bu modele, şartların, alım ve sevkiyat maliyetinin, inşaatın, planlamanın ve süre kontrolünün, ayrıca tasarımın ve projelemenin yönetimi dahil edilmiştir” diye ekledi.

 

Akkuyu Nükleer NGS İşletme Direktörü İgor Bogomolov da, Türkiye Cumhuriyeti’nin kamu kuruluşları ile olan işbirliğini anlattı. Öğrencilerin sorularında cevap verirken, “Akkuyu Nükleer şirketinin faaliyeti Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ayrıca Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) ile işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Proje hazırlık aşamasının aktif fazında olup, finansmanı yeterli miktarda yapılmaktadır. Türkiye’de bu günlerde güvenlik açısından zor durum yaşanmaktadır. Terör olayları artmış, fakat proje için bu bir engel teşkil etmemektedir. Çünkü daha 2013 yılının sonbaharında Akkuyu NGS sahası özel güvenlik bölgesi statüsünü almıştır. Türkiye Cumhuriyeti mevzuatında NGS inşaatı ile ilgili değişikliklerin yapılması için Türkiye’nin yeni Hükümetinin kurulmasını bekliyoruz. Yatırımcıların projeye olan ilgisi hiç azalmamıştır. Proje uygulamasının tüm yönlerinde çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi. İgor Bogomolov şu anda salonda oturan çoğu öğrenciler ile yakın gelecekte Akkuyu NGS sahasında buluşacağından emin olduğunu da sözlerine ekledi. Konuşmalardan sonra spikerler öğrencilerin tüm sorularını yanıtladılar.

 

Seminer bittikten sonra 2. sınıf öğrencisi Çiğdem Şarlayan, “Bu tür seminerler çok etkili ve bilgilendiricidir çünkü bu şekilde sadece üniversite eğitmenleri ile değil, doğrudan nükleer santralinin projelenmesi ile ilgilenen, NGS’lerde çalışma tecrübesi olan uzmanlar ile konuşma imkânını buluyoruz. Bu tür etkinliklere her zaman zevkle katılıyorum” dedi. İkinci sınıf öğrencisi Barış Güngör, “Sergiyi çok beğendim. Rusya’nın, uranyum madenciliğinden tutun nükleer buzkıran inşaatına ve NGS’nin işletmeden çıkarılmasına kadar – nükleer enerji endüstrisinin tüm yönleri ile çok geliştiği ülke olduğu açıktır. Seminerde en çok aklımda kalan konular, aktif ve pasif güvenlik sistemleri, Novovoronej-2 NGS ile Akkuyu NGS arasındaki farklar olmuştur. NRNU MEPhI’de eğitim gördüğüm için çok mutluyum ve gelecekte ilk Türk nükleer santralinde çalışacağımı umuyorum” diyerek sergi ve bilgilendirme semineri hakkında düşüncelerini paylaştı.

 

Bilgi için:

 

Akkuyu NGS’de çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili eğitim programı 12 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Eğitim, Moskova’daki Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) ve Obninsk’teki NRNU MEPhI Nükleer Enerji Enstitüsü’nde (yükseköğretim kurumunun şubesi) verilmektedir. 2015 yılından itibaren nükleer meslekler ile ilgili eğitim Sankt-Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nde (SPbPU) de verilecektir. Bugün itibariyle NRNU MEPhI’de Türkiye’den 240’ın üzerinde öğrenci eğitim görmekte, toplamda 600 kişinin hazırlanması planlanmaktadır. 2015 yılında üniversiteyi kazanmak için giriş sınavlarına katılmak üzere 80 kontenjan için 6 155 başvuru yapılmıştır. İçinde bulunduğumuz yılın Ekim ayında yeni grubun gelişi beklenmektedir.


AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Basın Servisi