Enerji-Bakani-Alaboyun-Turk-Muhendislik-Ogrencilerini-Rusyaya-Ugurladi
Enerji Bakanı Alaboyun, Türk mühendislik öğrencilerini Rusya’ya uğurladı


Akkuyu Nükleer tarafından başlatılan eğitim programı çerçevesinde Rusya’da nükleer mühendislik eğitimi almak üzere bu sene seçilen 78 öğrenci Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun tarafından Rusya’ya uğurlandı. Türkiye’nin kalkınması için nükleer santrale ihtiyacı olduğunu belirten Bakan Alaboyun, “İnşallah eğitiminizi başarıyla tamamlayıp Türkiye'nin ilk nükleer santralinde mühendis olarak çalışacaksınız” dedi.


Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili eğitim programı çerçevesinde bu yıl 48 öğrenci Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) ve 30 öğrenci de St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nde (SPbDPÜ) eğitim almaya başlayacak.

  

  

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Akkuyu Nükleer Güç Santrali için Rusya'ya eğitime gönderilecek öğrencileri ve ailelerini Bakanlık'ta kabul etti. Toplantıya Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov ile Şirketin üst düzey yöneticileri de katıldı. 2011 yılından sonra beşinci kez Rusya'ya öğrenci gönderildiğini belirten Bakan Alaboyun, "Şu ana kadar Rusya’ya nükleer eğitim için toplam 317 öğrenci gönderdik. Son sınava 32 farklı üniversiteden 6 bin 50 öğrenci müracaat etti, 600 kişi yazılıya girdi, 78 kişi de mülakatlarda başarılı oldu. İnşallah eğitiminizi başarıyla tamamlayıp Türkiye'nin ilk nükleer santralinde mühendis olarak çalışacaksınız” dedi.

  

 

Gelişmiş ülkelerin tamamında nükleer santrallerin bulunduğuna dikkat çeken Alaboyun, Türkiye’nin kalkınması için nükleer santrale ihtiyacı olduğunu söyledi. Alaboyun, şöyle devam etti: “Nükleerin zararlı olduğunu söyleyenler var. Oysa belki de kaza riski en az olan enerji nükleerdir. Bugün kömürde bile karbondioksitle yüz yüzeyiz ama nükleerde böyle bir şey yok. Akkuyu'da üreteceğimiz enerji tek başına İstanbul'un tüketeceği enerjiden fazla. İstanbul, Türkiye'deki enerjinin yüzde 13'ünü tüketiyor. Akkuyu ise bugünkü elektrik ihtiyacımızın yüzde 14-15'ini sağlayacak. 2023'e kadar santralde 4 üniteye işletmeye alacağız, 4 bin 800 megavatlık bir kurulu güce erişeceğiz" dedi.

  

 

“Türkiye'nin ilk nükleer santral denemesi başarılı olacak”


Bakan Alaboyun, daha sonra öğrenci ve ailelerin sorularını cevapladı. Öğrencilerin, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesinin başka ülkelere devredilebileceği” yönündeki haberleri sorması üzerine Alaboyun, "Birincisi, bu ülkeler arası bir anlaşmayla olur. İkincisi bu proje yüzde yüz yabancı sermaye, Türkiye'de Elektrik Üretim A.Ş.'nin katkısı veya başka bir şirketin katkısı yok. Bizim alım garantimiz var, o garanti çerçevesinde nükleer santrali kurulacak ve Türkiye'nin ilk nükleer santral denemesi başarılı olacak. Hayatınızı dedikodulardan uzak tutun” şeklinde konuştu.

   

Öğrencilerden birinin nükleer eğitimi alan bir öğrencinin diğer alanlarda da eğitilip eğitilemeyeceğini sorması üzerine Alaboyun, "Tıp ve diğer şeyle kullandığınız nükleer maddelerin içeriğiyle alakalı ama bu diğer konularla alakasız olacağınız anlamına gelmez, diğer sektörlere zaman içerisinde geçebilirsiniz" şeklinde konuştu.

 

Öğrenci velisi Metin Çetin'in, denklik verilmesi konusunda Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ile bir çalışmanın yapılıp yapılmadığına ilişkin sorusuna Alaboyun, "Hiç kimse askerlik çağını geçti diye yaka paça askerliğe alınmıyor. Şikayet olmadığı sürece öyle bir risk olduğunu sanmıyorum. YÖK'le denklik sıkıntısı yok. Benim oğlum da Amerika'da okudu, iki ay kadar sürdü denklik alması, bunu Başbakanımıza da söyledik. Denklikte bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Askerlikte o tereddüdü kafanıza takmayın, öyle bir sıkıntı olmaz" karşılığını verdi.

 

Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov da öğrencilerin sorularını cevaplandırdı. Bir soru üzerine Akhundov, "Geri döndükten sonra hemen şirkette çalışmaya başlayacaksınız, staj da olsa tam hizmet gibi maaş alacaksınız" dedi. Öğrencilerin Türk öğrenciler için yemekhane talebinde bulunması üzerine ise Akhundov, "Rusya'da her 8 kişiden biri Müslüman. Türk yemeği olmasa helal yemek restoranları var, yemek sıkıntısı olmaz" şeklinde konuştu.

 

Daha sonra Bakan Alaboyun ve Akkuyu Genel Müdürü Akhundov, öğrenciler ve aileleri ile birlikte Bakanlık önünde bir hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

 

Bilgi için:


Akkuyu NGS’de çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili eğitim programı 12 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Eğitim, Moskova’daki Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü (MEPhI, Obninsk’teki MEPhI Nükleer Enerji Enstitüsü ve St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nde (SPbPU) verilmektedir. Bugün itibariyle MEPhI’de Türkiye’den 240’ın üzerinde öğrenci eğitim görmekte, toplamda 600 kişinin hazırlanması planlanmaktadır. 2015 yılında üniversiteyi kazanmak için giriş sınavlarına katılmak üzere 80 kontenjan için 6 155 başvuru yapılmıştır.


AKKUYU NÜKLEER Basın Servisi