Basin-Toplantisi-Ankara
“2023 yılında Türkiye’nin nükleer ülkesi olmasını hedefliyoruz”


Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov, Akkuyu NGS Projesi’nin 100 yıllık bir proje olduğunu belirterek, “Biz Türkiye’nin ekonomisine ve yaptığı reformlara güveniyoruz. nihai hedefimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı olan 2023 yılında Türkiye’nin nükleer ülkesi olması” dedi.


Akkuyu NGS Projesi’nin 100 yıllık bir proje olduğunun altını çizen Fuad Akhundov, bu nedenle kısa süreli ekonomik dalgalanmaların proje için önemi olmadığını kaydetti. Akhundov, şöyle devam etti; “Biz daha çok Türkiye’nin trendine bakıyoruz. Ekonomilerde dalgalanmalar ve riskler olur. Biz Türkiye’nin ekonomisine ve potansiyeline güveniyoruz, onun için rahatız. Türkiye’nin enerji talebini karşılama noktasında inşallah özel bir rolümüz olacak. Bizim nihai hedefimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı olan 2023 yılında Türkiye’nin nükleer ülkesi olması.”

 

Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov ve Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov, Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali olacak Akkuyu NGS’nin geldiği aşama hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.  Akkuyu Nükleer’in Ankara’daki Genel Müdürlüğünde düzenlenen basın toplantısında konuşan Akhundov, Akkuyu Projesi’nin Türkiye’nin projesi olduğunu belirterek, “Akkuyu Nükleer bir Türk şirketidir” dedi. Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında yapılan hükümetlerarası anlaşmanın Türk tarafı için çok iyi bir anlaşma olduğuna dikkat çeken Akhundov, “Rusya tarafı yatırımı yapıyor. Yatırımın geri dönüşüne yönelik risklerimizin sigortalanmasına yönelik hiçbir garanti yok. Yatırımımızı 15 yılda geri kazanma şansımız var. Bu sadece bir ihtimal. Türkiye tarafından da buna yönelik hiçbir hazine teminatı yok. Ancak Türkiye için, Türkiye’nin enerji talebini karşılamak için çok önemli bir proje” şeklinde konuştu.

 

“Türkiye ekonomisine güvenerek yatırım yapıyoruz”


Türkiye’nin ekonomisine ve yapılan reformlara güvendiklerinin altını çizen Akhundov, “Türkiye’nin izlediği yola güvenerek geldik. Yatırımımızı yapıyoruz” dedi. Şu anda inşaat izninin alınması konusunda Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ile hızlı bir şekilde çalışma yürüttüklerini ifade eden Akhundov, şunları söyledi: “Tabii ki Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun kuralları var. Nükleer santral için inşaat lisansının alım süreci 1,5-2 yıl sürebilir. Biz şu anda başvurumuzu yaptık. Bugünlerde Saha Parametreleri Raporu’nun onaylanmasını bekliyoruz. Ondan sonra inşa lisansı aşamasına geçilecek. Şu anda inşaat lisansımız yok ama biz buna bakmadan yatırımımızı yapıyoruz. Aslında bu bizim için risktir. Ama yine de biz çalışmalarımızı sürdürüyoruz; çünkü biz Türkiye’ye ve projemize güveniyoruz, inanıyoruz. Lisansımız olmadan anlaşmaları yapıyoruz, paraları ödüyoruz. Üretimi uzun süren ekipmanlar için görüşmeler yapıyoruz.”

 

“Akkuyu NGS 100 yıllık bir proje”


Akkuyu NGS Projesi’nin 100 yıllık bir proje olduğunun altını çizen Fuad Akhundov, bu nedenle kısa süreli ekonomik dalgalanmaların proje için önemi olmadığını kaydetti. Akhundov, şöyle devam etti; “Biz daha çok Türkiye’nin trendine bakıyoruz. Ekonomilerde dalgalanmalar ve riskler olur. Biz Türkiye’nin ekonomisine ve potansiyeline güveniyoruz, onun için rahatız. Türkiye’nin enerji talebini karşılama noktasında inşallah özel bir rolümüz olacak. Bizim nihai hedefimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı olan 2023 yılında Türkiye’nin nükleer ülkesi olması.”

 

“Akkuyu NGS dünyadaki en güvenli santral olacak”


Akkuyu Nükleer Operasyonel Destekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov da, gazetecilerin sorularını cevapladı. Fukuşima kazasından sonra nükleer enerji santralleri ile ilgili en çok soru işaretinin güvenlik konusunda oluştuğunu belirten Titov, Akkuyu NGS’nin, Fukuşima sonrası tüm güvenlik gereklerinin dikkate alındığı “3+” nesil Rus projesi AES-2006’ya göre tesis edileceği ve dünyadaki en güvenli santral olacağı bilgisini verdi. Projenin güvenlik tedbirlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Titov, santralin; deprem, su baskını, tsunami, hortum, kasırga, kum fırtınası, hava darbesi ve hatta 400 ton ağırlığındaki cismin çarpması olasılığı gibi bir etkiye veya etkilerden birkaçına ayna anda maruz kalınması durumunda dahi reaktörün durdurulması ve uzun süre boyunca güvenli bir modda tutulmasının öngörüldüğünü söyledi.

 

“Rosatom nükleer sektörünün öncülerinden bir tanesidir”


Akkuyu NGS için verimlilik ve güvenlik alanında Rus tecrübesini kullandıklarını anlatan Titov, “Türkiye'deki ilk nükleer santral yapımının Rus uzmanlara ve Rus teknolojisine havale edilmesi, Rusya devlet nükleer enerji şirketi Rosatom’a duyulan güvenin en açık göstergesidir. Günümüzde Rosatom    nükleer sektörünün öncülerinden bir tanesidir. Rosatom son 3 yılda yurtdışı sipariş portföyünü  ikiye katlayıp 100 milyar Dolar seviyelerine yükseltmiştir.  Rosatom, bünyesinde 350’den fazla şirketi ve bilim örgütünü birleştirmektedir; bunların arasında Rusya’nın nükleer sektör Ar-Ge şirketi ve  dünyada tek Buzkıran Nükleer Gemi Filosu yer almaktadır.  Rosatom’un bünyesinde 250 binden fazla kişi çalışmaktadır” diye konuştu.

 

Yeni öğrenci grubu Ekim ayında Rusya’ya gidecek


Akkuyu NGS’de çalışmak üzere Rusya’da eğitim gören Türk öğrencilerden de bahseden Titov, “Eğitim programı, 12 Mayıs 2010 yılında Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Türk öğrenciler nükleer eğitimlerini, Rusya’nın nükleer eğitimde en iyi üniversitesi olan MEPHI Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi (Moskova) ve MEPHİ Nükleer Enerji Enstitüsü’nde (Obninsk şehrindeki şubesi) almaktadırlar. 2015 yılından itibaren eğitim ayrıca St. Petersburg Devlet Teknik Üniversitesi’nde de verilecektir. Halihazırda MEPHİ Üniversitesinde 240 Türk öğrenci eğitim görmektedir. Toplamda ise 600 civarında personelin yetiştirilmesi planlanmaktadır. 2015 dönemi için Rusya’da eğitim görmek üzere seçme sınavına katılmak için, 80 kişilik kontenjan için 6155 başvuru alınmıştır.  Yeni öğrenci grubunun Ekim ayında Rusya’ya gitmesi planlanmaktadır” dedi.

 

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Basın Servisi