Basin-Aciklamasi-1
Enerji Bakanlığı: “Proje planlandığı gibi devam ediyor”


Son günlerde bazı basın ve yayın organlarında “Akkuyu Nükleer Santral Projesine” ilişkin spekülatif haberlerin yer alması üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla yazılı bir açıklama yaptı.

 

Açıklamada, proje ile ilgili Türkiye ve Rusya arasında herhangi bir sorun olmadığı belirtildi.

 

Açıklamada, “2010 yılında Akkuyu Nükleer Santral Projesi'ne ilişkin Rusya Federasyonu ile hükümetlerarası anlaşma imzalanmış ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanmıştır. Aynı yıl, proje şirketi (Akkuyu Nükleer A.Ş.) kurulmuş ve nükleer santralin kurulacağı saha 2011 yılında söz konusu şirkete tahsis edilmiştir.

 

2013 yılında nükleer santralin yapılacağı bölge, Bakanlar Kurulu Kararı ile Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilmiştir.

 

Aralık 2014’te Akkuyu Nükleer Santraline ilişkin ÇED olumlu kararı alınmış ve akabinde Akkuyu Nükleer A.Ş tarafından TAEK’e (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) onaylanmak üzere saha parametreleri raporu sunulmuştur. Temmuz 2014’te Akkuyu Nükleer A.Ş ile TETAŞ (Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş) arasında “Elektrik Satın Alma Anlaşmasına” ilişkin temel prensiplerde anlaşma sağlanmıştır. Buna müteakip Nisan 2015’te liman ve deniz yapıları temeli atılmıştır. 2015 yılında EPDK’dan Elektrik Üretim Ön Lisansı alınmıştır. Nükleer santralin İnşaat lisansı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

 

Akkuyu Nükleer Santral Projesi; yüzde 100 Rus sermayeli projedir. Rusya tarafından projenin başlangıcından bu yana ülkemize 3 Milyar ABD Doları sermaye transferi sağlanmıştır.

 

Bu proje kapsamında nükleer mühendislik eğitimi almak üzere bugüne kadar Rusya’ya 317 öğrenci gönderilmiştir.

 

Proje ile ilgili Türkiye ve Rusya arasında herhangi bir sorun yoktur ve proje planlandığı şekilde devam etmektedir. Bu konuda Bakanlığımız ile projeyi üstlenen ‘Akkuyu Nükleer A.Ş.’ uyum içinde çalışmaktadır” denildi.

 

AKKUYU NÜKLEER Basın Servisi