Akkuyu-Nukleer-Temsilcisi-AtomEco-2015-Uluslararasi-Cevre-Forumuna-Katilacak
Akkuyu Nükleer temsilcisi AtomEco-2015 Uluslararası Çevre Forumuna katılacak

 

“AtomEco-2015 VIII. Uluslararası Fuarı ve Konferansı” Moskova'da düzenlenecek. Etkinliğin ana hedefi, radyoaktif atık (RAA) ve kullanılmış nükleer yakıt (KNY) yönetimi konusunda nükleer sektöründe alınan programların uygulanmasına ilişkin hususların görüşülmesi olarak belirlendi. Foruma, Akkuyu Nükleer’i temsilen Ekipman Müdürü Vladimir Chudin katılacak. Forum kapsamında, Rosatom katkıları ile Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Nükleer Enerji Ajansı (NEA) tarafından ilk defa organize edilen "Nükleer tesislerin işletmeden çıkarılması: Stratejiler, uygulamalar ve zorluklar" başlıklı bir uluslararası konferans düzenlenecek.

 

AtomEco-2015 katılımcılarına, Rusya'nın "2008 ila 2015 yılları arası dönem için nükleer ve radyasyon güvenliğinin sağlanması" Federal Hedef Programının sonuçları sunulacak. Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko, bu yılın Eylül ayında Rusya Federasyonu Başbakanı Dmitriy Medvedev ile yaptığı görüşmede, "Program bütçesinin 8,4 milyar rubleye kısılmasına rağmen, programın tüm hedefleri Rosatom tarafından %108,5 oranında yerine getirildiğini" belirtmişti.

 

AtomEco-2015 kapsamında, "Çevre koruması alanında mevzuat değişiklikleri ve yeni standartlar: Nükleer sektörü için güncel sorular", "Rosatom’un yerel yönetim ve sivil toplum ile etkileşimi", "Kullanılmış nükleer yakıt (KNY) yönetimi alanında yeni teknolojiler ve teknik çözümler", "Rusya'nın radyoizotop termoelektrik jeneratörlerinin işletmeden çıkarılması ile ilgili uluslararası işbirliğinin sonuçları" ve diğer konularla ilgili yuvarlak masa toplantıları düzenlenecek.

 

İş programına, KNY işleme sektörünün önde gelen uzmanların ve bilirkişilerinin, Rosatom bünyesinde bulunan ve KNY yönetimi ile ilgili faaliyeti gerçekleştiren enstitülerin ve işletmelerin temsilcilerinin katılması bekleniyor. NEA OECD Forumuna, JAPCO (Japonya), ENSI (İsviçre), JAVYS (Slovakya), EDF (Fransa), NUKEM Technologies (Almanya), NDA (İngiltere), SOGIN (İtalya), Belgoprocess (Belçika), M+W UK (İngiltere), STHAMMAR MUNICIPALITY (İsveç), SSM (İsveç) ve diğer yabancı şirketlerin temsilcileri davet edildi. Fuar alanında, Rus ve yabancı şirketlerin yeni teknolojileri ve ekipmanları sergilenecek.

 

 

Akkuyu Nükleer temsilcisi Vladimir Chudin, "AtomEco, nükleer endüstrisinin çevre ile etkileşme konularının görüşüldüğü uluslararası bir platformdur. Rusya'da bugüne kadar, çevre politikasının en yüksek standartlara uygun olan uygulama sistemi kurulmuştur ve başarılı bir şekilde çalışmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nde diğer ülkelerdeki gibi nükleer endüstrisi için çevre güvenliği konuları öncelikli olup nükleer teknolojilerin geliştirilmesi ve nükleer tesislerin işletilmesi için zorunlu bir şarttır. Türk barışçıl atomun, yakın gelecekte Akkuyu NGS inşaat projesinin sayesinde ülkedeki geleneksel çevre dostu elektrik üretim yöntemleri arasında hak ettiği yeri alacağından eminim" şeklinde konuştu.

 

AtomEco-2015 katılımcıları için Forum kapsamındaki son etkinlik olarak, Rusya'nın en büyük bilim merkezi olan "Kurchatov enstitüsü" Ulusal Araştırma Merkezine teknik gezi ve dünyanın ilk nükleer santrali olan - Obninsk şehrindeki NGS ziyareti organize edilecek.

 

AtomEco-2015 VIII. Uluslararası Fuarı ve Konferansı 9-11 Kasım 2015 tarihleri arasında Moskova'daki Uluslararası Ticaret Merkezi'nde düzenlenecek. Etkinliğin organizatörü Rosatom Devlet Kuruluşu'dur. Detaylı bilgi için www.atomeco.org web-sitesine bkz.

 

Kaynak: OJSC Atomexpo Basın Servisi

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Basın Servisi