Akkuyu-NGS-Saha-Hazirligi-Plani-2015-Yilinda-Tamamlanacak




Akkuyu NGS'nin yıllık saha hazırlığı planı 2015 yılı sonuna kadar tamamlanacak

 

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu NGS’nin inşaat çalışmaları kapsamında Aksaz Koyu dolgu işlemleri tüm hızıyla devam ediyor. Koy alanında şu ana kadar sahanın ariyet alanından çıkarılmış yaklaşık olarak 507 bin metreküp toprak işlendi.

 

Bu işlemin gerçekleştirilmesinde 64 adet ekipman (damperli kamyon, ekskavatörler, yükleyiciler) kullanılıyor. Koyu dolgu işlemi, Akkuyu NGS’nin deniz hidroteknik yapıları (DHTY) da dahil olmak üzere yıllık saha hazırlığı planı kapsamında verilen yetkiler ve onaylanan program doğrultusunda yürütülüyor. 2015 yılı dolgu planının gerçekleştirilmesinde 4 Kasım itibari ile çift vardiyalı çalışma sistemi uygulanıyor.

 

Akkuyu NGS proje planı doğrultusunda Aksaz Koyu’nun +10,5 seviyesine getirilmesi çalışmaları 2016 yılında tamamlanacak. Ayrıca gelecek yıl Türkiye’nin ilk nükleer güç santraline ait nükleer adanın ek binalarının ve tesislerinin inşaatına başlanacak. Proje ve çalışma belgelerinin onaylanması ile birlikte Cengiz İnşaat DHTY’nin inşaatına başlayacak. Şu an firma, sahada jeoteknik araştırmalar gerçekleştiriyor ve alınan araştırma sonuçlarına göre DHTY proje belgelerini hazırlıyor.

 

Akkuyu NGS İnşaat Direktörlüğü Yapı Bölümü Kıdemli Mühendisi Oleg Menar konuya ilişkin şunları söyledi: “Akkuyu Nükleer A.Ş. faaliyetlerini Türkiye Cumhuriyeti yasaları ile uyum içerisinde gerçekleştirmektedir. 2015 yılı Ağustos ayında Gülnar ili Belediyesi tarafından Aksaz Koyu dolgu işlemi için izin alınmıştır. Sahanın tasarım ve inşaatını oluşturan teknik dokümantasyon müteahhit firma tarafından düzenlenmiş ve müşteri ile koordine edilmiştir. Aksaz Koyu’nun deniz seviyesinden  +2 metreye çıkarılması adına yapılan çalışmaların bu sene Aralık ayının sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır.”

 

Akkuyu'da nükleer santralin inşaat sahasının oluşturulması için arazi tasfiye çalışmalarına devam ediliyor. Ayrıca araştırma planı doğrultusunda sahanın parametreleri düzenli olarak izleniyor.  Akkuyu NGS inşaatına tüm proje belgelerinin onayı alındıktan sonra başlanacak.

 

    

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Basın Servisi