Akkuyu-NGS-Projesi-Yerli-Yatirimcilara-Buyuk-Firsatlar-Sunuyor
Akkuyu NGS Projesi yerli yatırımcılara büyük fırsatlar sunuyor


Mersin-Akkuyu'da inşa edilecek Türkiye’nin ilk nükleer santralinin yerli yatırımcılar için birçok fırsat sunduğuna dikkat çeken Akkuyu Nükleer Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov, 460'tan fazla Türk şirketinin projede çalışmak istediğini söyledi.


Türkiye’deki Fransız Ticaret Müşavirliği, Fransız Büyükelçiliği, Fransız Teknoloji ve araştırma Merkezi, Fransız Nükleer Enerji Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen “Türkiye-Fransa Nükleer Enerji Konferansı” Ankara’da gerçekleştirildi. Konferansa; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ve Fransa Büyükelçiliği yetkilileri ile Fransız ve Türk şirketlerinin temsilcileri katıldı. Konferansta nükleer enerjide çevre, operasyon ve güvenlik konuları ele alındı.

 

  

 

“Nükleer enerji alanının geliştirilmesi Türkiye için bir zorunluluk”


Konferansın açılışında konuşan Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries, günümüzde tüm dünyada enerji tedarikinin yüzde 80 oranında fosil kaynaklara bağlı olduğunu belirterek, fosil yakıt kullanımının ise sadece mali yük ve güvenilmezlik kaynağı olmadığını, aynı zamanda çevre, iklim ve dünya nüfusunun sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Bu nedenle sürdürülebilir gelişim için enerji konusunda doğru çözüm yollarını bulmak gerektiğini vurgulayan Fries, “Bugünün enerji seçimleri yarının toplumunu belirler” dedi. Nükleer enerjinin Fransa’nın enerji kompozisyonunun en önemli iki bacağından biri olduğuna dikkat çeken Fries, diğerinin de yenilenebilir enerji olduğunu söyledi. Türk endüstrisi için nükleer enerjinin çok yeni bir alan olduğuna işaret eden Fries, “Sinop NGS Projesi, Türkiye’nin Fransız nükleer teknolojisiyle yakından tanışması için fırsatlar sunacaktır. Nükleer enerji alanının geliştirilmesi Türkiye için de bir zorunluluktur” şeklinde konuştu.

 

 

“Nükleer santraller istihdam ve Ar-Ge çalışmalarına ciddi katkı sağlayacak”


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Necati Yamaç, Türkiye’nin, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nu (TAEK) 1957 yılında kurduğunu hatırlatarak, aradan geçen yarım yüz yıla yakın sürede bir türlü nükleer enerji santrali kurulamadığını söyledi. Türkiye’nin enerjide yüzde 73 oranında dışa bağımlı olduğuna dikkat çeken Yamaç, “Nükleer santrallar bir anlamda enerjide dışa bağımlılığımızı azaltacak. Ayrıca nükleer enerji santrallerini sadece elektrik üretimi açısından da değerlendirmiyoruz; bu santraller aynı zamanda istihdam ve Ar-Ge çalışmalarına da ciddi katkılar sağlayacaktır” dedi.

 

  

 

“Türkiye’nin nükleer enerji hayalini gerçekleştirmeye başladık”


Nükleer Enerji Proje Uygulama Dairesi Başkanı İbrahim Halil Dere, Türkiye’nin her yıl enerji temini için 60 milyar dolarlık kaynağı yurtdışına aktardığına dikkat çekerek, “Eğer enerji ithalatı için bu kadar kaynak aktarmasaydık Türkiye, bugün dış ticaret fazlası veren bir ülke olacaktı. Dünyada enerji talebi en hızlı artan ülkelerden biri Türkiye. Enerji ihtiyacımızın da yaklaşık yarısını doğalgazdan karşılıyoruz. Bu, dünya ortalamasının üzerinde bir oran. Dolayısıyla enerji çeşitlendirmesine gitmemiz kaçınılmaz” dedi. Dere, Akkuyu NGS Projesi için 2010, Sinop NGS için de 2013’te imzalanan hükümetlerarası anlaşmalarla birlikte Türkiye’nin uzun zamandır hayalini kurduğu nükleer enerjiyi realize etmeye başladığını söyledi.

 

 

 

“Santralin hizmet ömrü 80 yıla çıkabilir”


Akkuyu Nükleer Operasyon Destekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov da, konferansta Akkuyu NGS Projesi ile ilgili yürütülen çalışmalar hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Türkiye’de yapılan ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS), ilk Rosatom YSİ (Yap-Sahip Ol-İşlet) projesi olduğunu belirten Titov, projenin hukuki zemininin 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma (IGA) ile oluşturulduğunu söyledi. Akkuyu Nükleer’in bir Türk şirketi olduğu ve Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden Titov, “IGA uyarınca Rosatom; nükleer santralin mühendisliği, inşaatı, işletmesi, bakımı ve işletimin sonlandırılmasından sorumludur. Gerekli olan tüm izinler verildikten sonra, Akkuyu NGS inşaatına başlanacak. Her biri 1200 MW gücündeki dört üniteden oluşacak santralin toplam kapasitesi 4800 MW olacak. Akkuyu NGS’nin tahmini hizmet ömrü 60 yıl, ancak mevcut teknoloji ile bunu 80 yıla çıkarmamız mümkün olabilir” dedi.

 

  

 

 “Hisselerin yüzde 49’u şirket dışı yatırımcılara satılabilir”


Proje boyunca, Rusya tarafının Akkuyu Nükleer’deki sermaye payının yüzde 51’den az olmayacağını belirten Titov, şunları söyledi: “Akkuyu Nükleer hisselerinin yüzde 49’a kadar olan kısmı daha sonraki aşamalarda şirket dışı yatırımcılara satılabilir. Akkuyu Nükleer, önümüzdeki iki yıl içerisinde yeni hissedarları Projeye çekmeyi ve hissedarlar için istikrar ve yüksek getirinin sağlanmasını amaçlamaktadır.”

 

“Proje yerli yatırımcılara büyük fırsatlar sunuyor”


460'tan fazla Türk şirketinin projede çalışmak istediğini belirten Titov, Mersin-Akkuyu'da inşa edilecek nükleer santralin yerli yatırımcılar için birçok fırsat sunduğuna dikkat çekti. Bölge halkının istihdamına büyük önem verdiklerini kaydeden Titov, projenin hayata geçirilmesiyle birçok alanda iş imkanı doğacağını söyledi. Proje çerçevesinde, Türk öğrenciler için Rusya’daki üniversitelerde mesleki uzmanlık eğitimi alma fırsatı sağlandığını hatırlatan Titov, “Akkuyu Nükleer tarafından, bugüne kadar Türkiye'deki üniversitelerin Fen-Edebiyat ve Mühendislik Fakülteleri’nde eğitim gören 300’ün üzerinde Türk öğrenciye, Rusya Federasyonu’ndaki Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) ve St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nde (SPbDPÜ) akademik eğitim alma fırsatı sunulmuştur. Rusya’da eğitim gören Türk öğrencilerin sayısı 600’e kadar çıkacak” dedi.

 

“Projeyi zamanında bitirmeyi hedefliyoruz”


Nükleer yakıt çevrimine ilişkin ekipman tedarikinin yüzde 60’ının Rus, geri kalan kısmının ise Türk şirketler tarafından gerçekleştirilebileceği bilgisini veren Oleg Titov, “İnşaat konusunda Türk şirketler çok yetkin. Dolayısıyla proje inşaatının yüzde 90’ı Türk inşaat firmaları tarafından gerçekleştirilecek. Ekipman temini için bazı sözleşmeler imzalamış durumdayız. Hiçbir şekilde programımızın önüne geçmiyoruz ancak tüm çalışmaları da zamanında bitirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

 

Bilgi için:


Akkuyu NGS hakkında:


Türkiye'nin ilk nükleer santral olma özelliği taşıyan Akkuyu NGS için çalışmalar, 2010 yılında Türkiye ve Rusya arasında imzalanan hükümetler arası anlaşmayla başlamıştır. Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS), Mersin’e 140 km uzaklıktaki Akdeniz kıyısında, Akkuyu mevkiinde inşa edilecektir. Akkuyu NGS, her biri 1200 MWe kurulu güce sahip 4 üniteden oluşacaktır. Santral ile elektrik enerjisi üreten yeni güç kaynağının oluşturulması, Türkiye Cumhuriyeti ekonomisinin gelişimine yeni bir ivme kazandıracak, organik enerji kaynaklarının ithalatını azaltacak ve sürekli olarak artan elektrik enerjisi talebini karşılayacaktır.

 

AKKUYU NÜKLEER Basın Servisi