Akkuyu-Kapilarini-Fas-Acti
Akkuyu kapılarını Fas’a açtı


Nükleer enerjiye geçmeye hazırlanan ülkelerin başında gelen Fas’ın Ulusal İçme Suyu ve Elektrik Ofisi (ONEE) yetkilileri, Rus nükleer teknolojisi hakkında bilgi almak ve bu teknolojinin Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi’nde nasıl uygulandığını incelemek üzere Türkiye’ye dört günlük bir ziyaret gerçekleştirdi.


Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile yürütülen Teknik İşbirliği Programı kapsamında ONEE yetkililerinden oluşan bir heyet, Akdeniz kıyısında ilk nükleer santral proje deneyimi olan Akkuyu NGS hakkında bilgi almak ve Rus nükleer teknolojisinin Projede nasıl uygulandığını incelemek üzere Türkiye’ye geldi. Dört günlük ziyarete Akkuyu Nükleer AŞ ev sahipliği yaptı.

 

ONEE Güvenlik ve Lisanslama Müdürü Fas Mohammed Tabet, Saha İşleri Departman Müdürü  Rachid Zair ve Proje Yöneticisi Ahmed Mehdaoui’den oluşan heyet için hazırlanan bilgilendirme seminerinde Rosatom, Rusatom Overseas ve Akkuyu Nükleer şirketinin yöneticileri tarafından çeşitli sunumlar yapıldı. 

 

Rosatom ile Rusatom Overseas yetkilileri; yürüttükleri yurtdışı projeleri, nükleer kulübüne yeni katılan ülkeler için Rosatom’un nükleer altyapılarını geliştirmeleri adına hazır çözüm önerileri, profesyonel uzmanların hazırlanması, Rosatom’un kalite sistemi, Şirketin Türkiye’deki ilk nükleer santral projesine entegrasyonu ve Akkuyu NGS Projesinde kullanılan Rus nükleer teknolojisi VVER hakkında detaylı bilgi verdiler. 

 

Ev sahibi Akkuyu Nükleer AŞ temsilcileri de Faslı heyete, Türkiye mevzuatı çerçevesinde alınması gereken lisans ve izinler, Akkuyu NGS’nin inşaat süresi ve özellikleri, Şirket’in mali stratejisi ve proje planlama ile yönetimi konularında bilgi sundular. Ayrıca Fas heyetinin, projenin güvenlik ve finansmanıyla ilgili soruları da uzmanlarca yanıtlandı.   

 

“Türkiye’nin ilk nükleer santrali için Rus teknolojisini seçmesi ilgimizi çekti”


Ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulunan ONEE Güvenlik ve Lisanslama Müdürü Fas Mohammed Tabet, “Akkuyu NGS Projesi’ni inceleme olanağına sahip olduğumuz için mutluyuz. Türkiye’nin bu denli büyük bir projedeki ilk deneyimi ilgimizi çekiyor. Rus nükleer teknolojileri hakkında bilgi almak istiyorduk ve Türkiye’nin neden ilk NGS’si için Rusya ile işbirliği yapmayı tercih ettiğini merak ediyorduk. Diğer ülkelerin nükleer mühendislik sistemlerini de inceleyip karşılaştırma analizi yapmayı düşünüyoruz.”

 

“Rosatom, bilgi ve teknolojisini paylaşmaya hazır”


Akkuyu Nükleer AŞ Metodoloji ve NGS Yapım Takvimleri Kontrolü Bölüm Müdürü Dmitrij Pokidyshev de, “Faslı uzmanların ziyareti UAEA ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) inisiyatifi ile organize edilmiştir. Akkuyu Nükleer AŞ, bu ziyaretin Ankara’daki merkez ofiste ve Akkuyu NGS sahasında düzenlenmesi önerisini kabul etmiştir. Tarafımızca Akkuyu NGS Projesi ve şirket personeli tarafından gerçekleştirilen çalışmalar hakkında Faslı heyete ayrıntılı bilgi sunulmuştur. Görüşmede ağırlıklı olarak; projenin Türkiye ve Rusya için stratejik önemi, lisanslama prosedürleri ile projenin mali ve ekonomik yönleri konuşuldu. Rosatom ve Rusatom Overseas temsilcileri tarafından yurtdışı projeleri hakkında kapsamlı bilgi sunuldu ve ayrıca Akkuyu NGS inşaatında kullanılacak Rus nükleer Teknolojisi VVER’in kusursuz güvenliği ile ilgili bilgilendirme yapıldı” şeklinde konuştu.

 

Fas heyeti programın son gününde, gelecekte inşaatı yapılacak olan Akkuyu NGS’nin bulunduğu Mersin’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Heyete, Projenin geldiği aşama ve önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmalarla ilgili Akkuyu Nükleer İnşaat Direktörü Dmitry Tveritinov tarafından bir sunum yapıldı. Santralin inşaat teknolojisi hakkında detaylı bilgi veren Tveritinov, Akkuyu NGS’nin inşaatında kullanılacak olan Rus tasarımı VVER-1200 reaktörünün özelliklerini anlattı.

 

“Tüm süreçleri şeffaf bir biçimde kamuoyuyla paylaşıyoruz”


Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Eyyüp Lütfi Sarıcı da, Faslı misafirlere, vatandaşların nükleer enerji konusunda bilgilendirilmesi amacıyla yürütülen faaliyetleri anlattı. Sarıcı, şöyle konuştu: “Bilgilendirme Merkezimizde ziyaretçilere, nükleer sanayinin tarihsel gelişimi, nükleer sektöründeki yenilikler, Akkuyu NGS inşaatı projesi ve nükleer enerji üretiminin Türkiye Cumhuriyeti açısından önemi gibi konularda bilgi veriyoruz. Bu merkezlerde nükleer güç santralinin çalışma prensibi de görsel olarak tanıtılıyor. Ayrıca eğitim programları, konferanslar, seminerler, yuvarlak masa toplantıları yapıyor, kamu kurumları ve yerel yönetim kuruluşlarıyla ortak programlar düzenliyoruz. Projeyle ilgili tüm süreçleri şeffaf bir biçimde kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

 

Bilgi için:


2010 yılında, Fas Hükümeti 2020 yılına kadar iki nükleer santralin inşaatının planlandığını açıkladı. 2011 yılında Fas’ta “Nükleer Enerji Ajansı” kurulmasına dair yasa tasarısı sunuldu. Bu yılın Eylül ayında ise, Uluslararası Atom Enerji Ajansı tarafından, Fas’ın da içinde bulunduğu bazı Afrika ülkelerinde nükleer enerji kullanımına dair olumlu karar alındığı açıklandı.


        


AKKUYU NÜKLEER AŞ Basın Servisi