Akkuyu-Deniz-Yapilari-Insasi
Akkuyu NGS’nin deniz yapıları inşası hızla devam ediyor


Mersin'de kurulacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ilk aşaması olan deniz yapılarının inşasına ilişkin çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

 

Akkuyu NGS deniz yapılarının anahtar teslimi projelendirilmesi ve inşası işlerini yürüten Cengiz İnşaat’ın yetkilileri ile Akkuyu Nükleer yetkilileri, Proje Sahasında teknik bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov ve şirket yöneticileri ile Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Asım Cengiz ve şirketin Akkuyu Kıyı Yapıları Projesi’nde görev alan yetkilileri katıldı. 

Toplantı kapsamında Akkuyu Nükleer adına İnşaattan Sorumlu Saha Müdürü Dmitriy Tveritinov tarafından projenin planlanması hakkında bir sunum gerçekleştirildi.

Toplantı sonrasında Akhundov ve Cengiz birlikte proje sahasını gezerek incelemelerde bulundular.

Projeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Fuad Akhundov, “Kıyı yapıları ile ilgili inşaat süreci planlandığı gibi ilerlemektedir. Tüm çalışmalarımız takvime uygun devam etmektedir” şeklinde konuştu.


Bilgi için:


Türkiye'nin ilk nükleer santral olma özelliği taşıyan Akkuyu NGS için çalışmalar, 2010 yılında Türkiye ve Rusya arasında imzalanan hükümetler arası anlaşmayla başlamıştır. Projeye ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1 Aralık 2014 tarihinde onaylanmıştır. Akkuyu NGS'nin deniz yapılarının anahtar teslimi projelendirilmesi ve inşası için çıkılan ihaleyi 2015 yılının Nisan ayında Cengiz İnşaat firması kazanmıştır. Akkuyu Nükleer ile Cengiz İnşaat arasında sözleşme 29 Haziran’da imzalanmıştır. Deniz yapıları inşasının 3 yıl içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.


AKKUYU NÜKLEER BASIN SERVİSİ