70-Yil-Sergi-Turk-Ogrenciler
Rusya nükleer sektörünün 70. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen sergide Türk öğrenciler çalışıyor


Rusya nükleer sektörünün 70. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen “Nükleer sektörünün 70. Yıldönümü: Başarının Zincirleme Reaksiyonu” kültürel ve tarihsel sergisi Moskova’nın merkezinde bulunan Manezh Merkezi Sergi Salonu’nda devam ediyor. NRNU MEPhI’de Akkuyu NGS’de çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili program kapsamında eğitim gören Türk öğrenciler etkinliğe doğrudan katılım sağlıyor.

 

Etkinliğin gönüllülerinden 2. sınıf öğrencisi Okan Yıldız, “Serginin ilk gününden itibaren etkinlik organizatörlerine yardım ediyorum. Burada sadece geziler düzenlenmekle kalınmıyor, aynı zamanda brifingler, bilgilendirme seminerleri, lise öğrencileri için dersler, üniversite öğrencileri için teorik dersler de yapılıyor. Yabancıların Rusya’nın nükleer teknolojilerini ilk defa incelemelerini izlemek oldukça ilginç. Ben Büyük Britanya, Hindistan, Türkiye heyetleri için geziler düzenledim. Beni dikkatlice dinleyen ve Rusya’nın nükleer programının ölçeklerinden bahsedildiğinde her defasında hayrete düşen bir İngiliz aklımda kaldı. Hatta sergi onu hayran bırakmış olmalı ki, benzer bir şeyi hiçbir yerde görmediğini söylemişti. Bu, Rusya’nın önde gelen yükseköğretim kurumunda nükleer enerji alanında eğitim gören bir Türkiye vatandaşı olarak benim çok hoşuma gidiyor. Yakın gelecekte böyle bir müzenin Türkiye’nin başkentinde de olacağını umut ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Yıldız, ayrıca ziyaretçilerin onun Akkuyu NGS’de çalışmak üzere olan uzmanların hazırlanması ile ilgili program kapsamında eğitim gördüğünü öğrendiklerinde Türkiye’nin ilk nükleer santralinin inşaatı projesi hakkında ve onun pozisyonu konusunda daha ayrıntılı sorular sorduklarını da ekledi. Serginin organizatörlerinden biri NRNU MEPhI yabancı lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin benzer etkinliklere katılımının onların Rusya’ya adaptasyonu ve Rusçanın öğrenilmesi sürecinin önemli bir bileşeni olduğunun altını çizdi.

 

Türk öğrenciler sergiyi ziyaret ettiler ve Rusya nükleer endüstrisinin temel dönemlerine dair bilgi aldılar. Öğrenciler ayrıca “Türkiye’deki NGS projesinin özellikleri” konulu bilgilendirme seminerine katıldılar. Seminerde Rosatom bünyesinde faaliyet gösteren JSC “Atomenergoproekt” şirketinin Genel Müdür Yardımcısı ve Akkuyu NGS Tasarımından Sorumlu Müdürü Andrey Kuchumov ve JSC Akkuyu Nükleer NGS İşletme Direktörü İgor Bogomolov birer sunum gerçekleştirdi.

 

Kültürel ve tarihsel sergiyi Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, Rusya Federasyonu Devlet Duması Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalny gibi Rusya Federasyonu’nun üst düzey devlet yetkilileri ziyaret etti. Devlet Duması Başkanı bugün için Rusya barışçıl nükleer enerji alanının dünya pazarındaki en ileri teknolojili ve rekabet gücüne sahip sektörlerden biri olduğunu vurguladı.


Bilgi için:

 

Akkuyu NGS’de çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili eğitim programı 12 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Eğitim, Moskova’daki Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) ve Obninsk’teki NRNU MEPhI Nükleer Enerji Enstitüsü’nde (yükseköğretim kurumunun şubesi) verilmektedir. 2015 yılından itibaren nükleer meslekler ile ilgili eğitim St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nde de (SPbPU) verilecektir. Bugün itibariyle NRNU MEPhI’de Türkiye’den 240’ın üzerinde öğrenci eğitim görmekte, toplamda 600 kişinin hazırlanması planlanmaktadır. 2015 yılında üniversiteyi kazanmak için giriş sınavlarına katılmak üzere 80 kontenjan için 6155 başvuru yapılmıştır. İçinde bulunduğumuz yılın Ekim ayında yeni grubun gelişi beklenmektedir.

 

 

Akkuyu Nükleer A.Ş. Basın Servisi