5-Donem-Turk-Ogrencileri-kokteylle-Ugurlandi
5. Dönem Türk öğrencileri kokteylle uğurlandı


2015-2016 eğitim ve öğretim yılında nükleer enerji alanında burslu mühendislik eğitimi almak üzere Rusya’ya gidecek Türk öğrenciler için Ankara Rus-Türk Dostluk Evi’nde bir kokteyl düzenlendi. Kokteyle Akkuyu Nükleer’in üst düzey yöneticileri, Rusya Büyükelçiliği temsilcileri, öğrenciler ve aileleri katıldı.


Nükleer eğitim görmek için Rusya’ya gidecek Türk öğrenciler için Ankara’nın Altındağ ilçesindeki St. Petersburg Meydanı’nda bulunan Ankara Rus-Türk Dostluk Evi’nde bir kokteyl düzenlendi. Kokteylin açılışında konuşan Akkuyu Nükleer Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov, 5. Grup Türk öğrencilerin Moskova ve St. Petersburg’ta eğitim göreceğini anımsatarak, “Moskova ve St. Petersburg Rusya’nın en güzel şehirlerindendir. Buralarda yaşama fırsatı bulduğunuz için kendinizi şanslı görmelisiniz” dedi. Öğrencilerin nükleer enerji ailesine katılmak için attıkları bu ilk adımın mutluluk verici olduğunu ifade eden Titov, “Sizler Türkiye için de çok önemlisiniz. Çünkü sizler nükleer alanda Türkiye’nin öncüleri olacaksınız” diye konuştu. Titov, şöyle devam etti:  “Akkuyu Nükleer Güç Santrali 60 yıl çalışacak. Bu süre 20 yıl daha uzatılabilir. Yaklaşık 10 yıl da santralin devreden çıkarılması sürecek. Dolayısıyla önünüzde çok uzun bir çalışma hayatı var. Eğitiminizi başarıyla tamamlayarak Şirketimizde çalışmaya başlamanızı sabırsızlıkla bekliyoruz”.

 

  

 

Rossotrudniçestvo Federal Ajansı Türkiye Temsilciliği Başkanı Enver Şeyhov da, Rusya’ya nükleer eğitim için gitmeye hak kazanan öğrencileri bu başarılarından dolayı tebrik ederek, “Bazılarınız Moskova’ya bazılarınız da St. Petersburg’a gideceksiniz. Buralardaki en iyi üniversitelerde çok iyi bir eğitim göreceksiniz. Girmiş olduğunuz sınava çok sayıda başvuru oldu ama sizler seçildiniz. Bu sizin açınızdan da önemli bir başarı. Eminim ki eğitiminizi tamamlayıp Türkiye’ye döndüğünüzde artık Rusya ikinci vatanınız olacak. Türkiye’ye döndüğünüzde de ülkeniz için çok faydalı işlere imza atacaksınız. Biz de bu eğitim sürecinizde her zaman sizin yanınızda olacağız” şeklinde konuştu.

 

  

 

St. Petersburg Güzel Sanatlar Akademisi Türkiye Temsilcisi Erol Uğurlu ise, St. Petersburg Meydanı ve Ankara Rus-Türk Dostluk Evi hakkında bilgi verdi. Uğurlu, “Bu ev artık sizin eviniz. Burada har türlü sanatsal ve kültürel etkinliklerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Hepinizin yolu açık olsun. Sizlere başarılar diliyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından Ankara Devlet Opera ve Bale’si sanatçıları tarafından Türkçe ve Rusça parçalar seslendirildi.

 

  

 

AKKUYU NÜKLEER Basın Servisi