5-Donem-Turk-Ogrenciler-Rusyaya-Vardi
Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programı kapsamında eğitim görecek beşinci öğrenci grubu Rusya'da

 

Akkuyu NGS'de istihdam edilmek üzere uzman yetiştirme programı kapsamında eğitim görecek 78 kişilik yeni (beşinci) öğrenci grubu Rusya'ya gitti.  48 öğrenci Obninsk (Kaluga ili, Rusya) şehrinde bulunan MEPhI Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Nükleer Enerji Enstitüsü Hazırlık Fakültesinde (INPE NRNU MEPhI), kalan 38 öğrenci ise St. Petersburg'daki Politeknik Devlet Üniversitesinde (SPbPU) eğitim alacak. Havaalanında öğrencileri Akkuyu Nükleer ve Rusya yükseköğretim kurumlarının elemanları ile Türk basın temsilcileri karşıladı. 

 

    

 

Gençler, Rusya'daki üniversite öğrencisi olmak için önce yazılı sınavlara girip, sonra da mülakatı geçtiler. Bu yıl 6 bin 155 Türk vatandaşı eğitim için başvuruda bulundu. Öğrencilerin arasında, Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Türkiye’nin diğer üniversitelerinin mühendislik fakültelerinde ve fen bilimleri fakültelerinde fizik ve/veya matematik bölümlerinde okuyan birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri de bulunuyor.  Yapılan başvuruların arasından Rus eğitmenleri yaklaşık 600 kişiyi seçti. Sınavlardan sonra ise yeni grubu oluşturan 80 öğrenci kaldı.

 

Tüm öğrenciler gelecekte Türkiye'nin ilk nükleer santrali olan - Mersin'deki Akkuyu NGS'nde çalışacak.  Eğitimin toplam süresi 7 yıl olacak: Öğrenciler bir yıl boyunca Rus dili eğitimini alacak, devamındaki 5,5 yıllık "Nükleer santraller: tasarım, işletme ve mühendislik" uzmanlık dalında eğitim sonrası Rosatom bünyesinde bulunan işletmelerden birinde, eğitim sonrası kazanılan uzmanlık alanına göre, staj yapacaklar. 

    

  

Öğrencileri karşılamaya gelen INPE NRNU MEPhI temsilcileri arasında Rus dili öğretmenleri Natalya Zharkova ve Nadezhda Kondrat yer aldı.  Natalya Zharkova, "Her yıl yeni öğrencileri karşılamaya çalışıyoruz. Öğrenciler yoğun dönemden geçiyorlar. Sınavlara girdiler, Ankara'da Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda resmi davete katıldılar, sonradan Rusya'ya uçmak üzere Esenboğa Havaalanı’na gittiler.  Şimdi ise üniversiteye ait öğrenci yurduna yerleşecek ve en yakın zamanda çok yoğun eğitim programına başlayacaklar. Üniversitemizde, Rus gençlerinin yabancı öğrenciler ile Rusça konuştukları Konuşma Kulübünün kurulduğunu söylemeliyim. Kulübün çalışmasına Bangladeş, Vietnam, Ürdün, Moğolistan, Türkiye, Afrika ülkeleri ve diğer ülkelerden gelen öğrenciler katılıyor.   Böylece, Rus dili gençlerin ortak konuşma dili olmaktadır" diye konuştu. 

 

Birinci sınıf öğrencilerinden Denizhan Kotan da, "Geçen yıl biz geldik ve hazırlık fakültesinde eğitim gördük. Bizleri Akkuyu Nükleer temsilcileri ve üst sınıf öğrencileri karşıladılar. Bugün ise bu bayrağı biz devraldık. Yeni öğrencilere Obninsk şehrini gezdirir ve daha çabuk alışmaları için bilgi veririz" dedi.

 

Gelen öğrenci grubu havaalanından öğrenci yurduna yerleştirilmek üzere INPE NRNU MEPhI'ye organize şekilde yola çıktı. Yeni gelenleri, Nükleer Enerji Enstitüsü'nde birkaç yıl eğitim gören hemşehrileri ve büyükleri sevinçle karşıladı.  Gençlere rehberlik edeceklerini, Rusça eğitimi ve Rusya hayatına uyum sağlamaları konusunda yardımcı olacaklarını söylediler.

 

Akkuyu Nükleer, Türkiye'den gelen ve Cumhuriyetin ilk nükleer santralinde çalışacak olan geleceğin uzmanlarının eğitim sürecine büyük önem veriyor. Uzman yetiştirme programına göre eğitim gören öğrenciler, Rosatom’un bünyesinde bulunan endüstriyel işletmeleri ziyaret ediyorlar. Örneğin, 2014 yılında birkaç öğrenci grubu Kalininskaya NGS'i, 2015 yılın başında ise nükleer reaktörlerde kullanılan yakıt çubuklarının üretimi gerçekleştirilen makine fabrikasını ziyaret ettiler. 30 Eylül 2015 tarihinde bir başka Türk öğrenci grubu da Kalininskaya NGS'i ziyaret etti. Şirket, öğrencilerin NRNU MEPhI'de düzenlenen çeşitli kültür, eğitim ve sosyal etkinliklere katılmasını da sağlıyor.

 

Bilgi için:


Akkuyu NGS'de istihdam edilmek üzere uzman yetiştirme programı 12 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.  Yeni grubun eğitimi Moskova’daki Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) ve Obninsk’teki NRNU MEPhI Nükleer Enerji Enstitüsü’nde (yükseköğretim kurumunun şubesi) gerçekleştirilecektir. 2015 yılından itibaren nükleer uzmanlık eğitimi St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nde (SPbPU) de verilecektir.  Bugün itibarıyla Rusya'da 300'ün üzerinde Türk öğrencisi eğitim almaktadır. Toplamda 600 kadar kişinin eğitilmesi planlanmaktadır.

 

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Basın Servisi