Nükleer Sektör Haberleri
25.05.2015

39 atom enerjisi topluluğu İşbirliği Deklarasyonu imzaladı

 

Fransa’nın Nice kentinde düzenlenen “Nükleer Enerji Alanındaki Gelişmeler” konulu uluslararası kongrede, 36 ülkeden 50.000 bilim insanını temsil eden 39 atom enerjisi topluluğu, iklim değişikliği ile mücadeleye bağlılıklarını gösteren İşbirliği Deklarasyonu’na imza attı.

 

Deklarasyon, nükleer enerjinin atmosfere karbondioksit salınımı yapmadığının ve iklim değişikliği ile mücadelede çözümün bir parçası olduğunun küresel çapta tanınması için bir girişim. Deklarasyonun oluşturulması fikri Fransa, Avrupa ve Amerika atom enerjisi topluluklarından geldi. İmza töreninde dünya genelindeki atom enerjisi birliklerinin başkan ve temsilcileri “Biz nükleer enerjinin, iklim değişikliği sorununun çözümünün temel kısmını teşkil ettiğini düşünüyoruz” beyanında bulundular.

 

Uluslararası kongredeki bilim insanları, karbondioksit salınımlarının azaltılması ve güvenilir ve kesintisiz elektrik enerjisinin elde edilmesi amacıyla dünya üzerindeki tüm ülkelerin nükleer enerji üretiminde kullanılan ileri teknolojilere erişiminin bulunması gerektiğinin altını çizdi.

 

Atom enerjisi topluluklarının temsilcileri, nükleer enerji üretiminin çevreye zarar vermeden elektrik enerjisi üretme kaynağı olduğunun belirtildiği yeni Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin (BMİDÇS) düzenlenmesi çağrısında bulundu.

 

Deklarasyonu Rusya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Brezilya, Almanya, İspanya, Kazakistan, Kanada, Tayland, Fransa, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, İsveç, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Kore ve diğer ülkelerin atom enerjisi topluluklarının yöneticileri imzaladı.