28.03.12
Rusya’nın Mersin Akkuyu’da kurmayı planladığı nükleer santralin bir benzeri olan Kalininskaya Nükleer Santrali, ilk defa bir sinema filminin platosu oldu. “Atomic Ivan” isimli film, nükleer santralde çalışan 2 gencin aşk hikayesini anlatıyor.

 

    

Rusya’nın Mersin Akkuyu’da kurmayı planladığı nükleer santralin bir benzeri olan Kalininskaya Nükleer Santrali, ilk defa bir sinema filminin platosu oldu. “Atomic Ivan” isimli film, nükleer santralde çalışan 2 gencin aşk hikayesini anlatıyor. Rusya’da 29 Mart 2012’de gösterime girecek olan filmde, Udomlya şehrindeki Kalininskaya Nükleer Santrali çekim mekanı olarak kullanıldı. Hatta çekimler, santral çalışırken  gerçekleştirildi. Çekimlerin rahat yapılması için, reaktörün çalışması bile yavaşlatıldı. İrina Karimova Kalininskaya Nükleer Santrali Halkı Bilgilendirme Merkezi’nin Müdür Yardımcısı; “ Rusya’da ilk kez nükleer santralde böyle bir film çekiliyor. Bizim için çok büyük bir sorumluluktu. Ön  hazırlık için birçok çalışma yapmamız gerekti. Bu filmin çekimlerinde oldukça ilginç anlar yaşandı. Bazı sahnelerde santral çalışanları rol aldı. Sinemalarda gösterime girmeden popüler oldu. Çünkü hepimiz heyecanla bekliyoruz”

 

Filmin konusuna gelince; nükleer santralde çalışan Tanya, bilimde kariyer yapmak isteyen hırslı genç bir kız. Aynı santralde çalışan Ivan ise sorumluluktan uzak, rahat bir hayatın peşinde. Tek düşüncesi Tanya ile birlikte olabilmek. Başlangıçta birbirine aşık olan iki genç, fikir ayrılığına düşünce ilişkilerine nokta koyuyor. Ancak daha sonra olaylar öyle gelişiyor ki biten aşk bambaşka bir boyut kazanıyor. “Atomic Ivan”ın yönetmeni  28 yaşındaki Vasili Barhatov… Bu film için Rusya’nın önemli oyuncularını biraraya getiren Barhatov, aynı zamanda 10’dan fazla müzikal ve operanın da yönetmenliğini yapmış bir isim.