25.02.12
 

Türkiye Genç Liderler ve Girişimciler Federasyonu (JCI), ilk defa Rusya’nın işletmede olan bir nükleer güç santralinde…


Türkiye Genç Liderler ve Girişimciler Federasyonu temsilcileri ve Türkiye’nin enerji şirketlerinin temsilcileri iş gezisi kapsamında Kalininskaya Nükleer Güç Santralini ziyaret ettiler. Rus Tarafı, yapılan ziyaret için geniş bir program hazırlığı yaptı. Kısıtlı girişi olan tesisin ziyareti için tüm onaylar alındıktan sonra heyet üyelerine nükleer santral alanına erişim izni verilip nükleer güç santrali tesisinde bulunurken uyulması gereken kurallar hakkında detaylı bilgi verildi. İşletmede olan nükleer güç santrali sahasına girmeden önce Türk misafirler kamu bilgilendirme merkezini ziyaret ettiler. Bilgilendirme merkezinde misafirlere santralin kurulma tarihçesi, çalışma prensipleri ve güvenlik önlemleriyle ilgili detaylı bilgi verildi. Santralin kurulduğu kent hakkında bilgi verilirken bazı hususlar üzerinde özellikle duruldu; santral inşaatı başlamadan önce orası altyapıdan yoksun ahşap evlerin bulunduğu küçük bir kasabaymış. 1974 yılında santralin inşaatı başladığı zaman Kalininskaya NGS’ye sağlanan finansman sayesinde çok katlı toplu konutların inşaatı başlamıştı. Günümüzde ise, bir zamanlar az yerleşim birimi olarak anılan bu kasaba, gelişmiş altyapısı, eğitim, sağlık hizmeti sistemi ve sosyal tesislerin bulunduğu bir kent haline gelmiştir. Kalininskaya Nükleer Güç Santrali kente ısıtma ve sıcak su sağlamaktadır. Aynı zamanda, komşu kasabaların ısıtma ihtiyacını da karşılamaktadır.


Heyet, bilgilendirme merkezinden sonra nükleer güç tesisinin erişimi kısıtlı birimlerini ziyaret etti. Tesisin bu kısmındaki kontrollü geçiş noktasından geçişinden sonra heyet üyelerine özel eldiven ve koruma kaskları verildi. Santral çok geniş bir alan kapsadığından misafirlere sadece önemli bölümlerin ziyaret edilmesi teklif edildi. Türbin ünitesinin bulunduğu makine parkını gezdikten sonra santralin tüm çalışma sisteminin yönetildiği kontrol odasına geçmek üzere, heyet üyelerinin aşmaları gereken başka bir kontrollü geçiş noktası vardı. Bu birimde, nükleer güç santralinin ana çalışma prensipleri detaylı bir şekilde anlatıldıktan sonra, misafirlerin soruları cevaplanıp, eğitim-uygulama ünitesine geçildi. Orada ise misafirlere, en yaygın teknolojiye sahip güç ünitesinden, son teknoloji örneği olan güç ünitesine kadar farklı nesil güç ünitelerinin kontrol panelleri tanıtıldı. Türk enerji uzmanlarına simülatörde bir nükleer santralinin çalışmasını yönetme olanağı verildi. Kalininskaya nükleer güç santralinin her ünitesinde santralin işletilmesi, ekipmanın onarımı ve kalifiye personelin yetiştirilmesinden sorumlu olan santral çalışanlarıyla konuşma imkânı sağlandı.


Heyet başkanı olan Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. Proje Yöneticisi Kerem Mermer’in ifadesine göre, bu ziyaret, Türkiye’nin enerji şirketleri temsilcilerinin nükleer güç santraline yaptığı ilk ziyarettir: “Bu güne kadar birçok farklı elektrik santrali ziyaret etmiştik, bir nükleer güç santralinin çalışmasını izlemle imkânını şimdi yakalamış olduk. Özellikle teknolojik sürecine güvenlik yaklaşımı bizi hem şaşırttı hem de çok memnun etti, çünkü aynı güvenlik prensipleri Türkiye’deki Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde de uygulanacaktır.”


Kerem Mermer, Genç Liderler ve Girişimciler Federasyonu (JCI) Türkiye’nin Enerji Yatırımları Takımı Direktörü olarak, Kalininskaya Nükleer Güç Santraline ziyaret amacının nükleer sektöre yatırım yapmak isteyen, geleceğin potansiyel yatırımcılarına bu konuda bilgi sağlamak olduğunu belirterek,-“Burada gördüğümüz ve öğrendiğimiz her şeyi onlara aktarmak zorundayız”,-dedi.


Ülkesindeki yatırımcılara Türkiye’de bir nükleer güç santrali tesisine dair öneride bulunmanın üç sebebe dayandığını belirten Mermer bu sebepleri, nükleer santrallerin güvenliği, kurulu gücü ve yaşam standardını yükseltmesi olarak tanımladı. “Türk halkının nükleer güç santralleri konusundaki çekinceleri, Udomli şehri örneğini göstererek giderilebilir. Udomli örneği, insanların, nükleer santrallerinin civarında herhangi bir çekinceleri olmadan yaşadıklarını göstermektedir. Diğer önemli bir faktör nükleer santrallerin ürettiği kurulu güçtür; Kalininskaya NGS’nin bir güç ünitesinin ürettiği elektrik enerjisi 1000 MW’tır. Böyle bir güç Türkiye’nin, enerji sisteminin istikrarını sağlamak için tam ihtiyaç duyduğu şeydir. Bunun yanı sıra, Udomli örneğinde görüldüğü gibi, santralin bulunduğu kasaba, bir kente dönüşmüştür. Bu ise sosyo-ekonomik açıdan büyük bir önem teşkil etmektedir. Rosatom kurumuna ve Akkuyu NGS Elektrik Üretim Anonim Şirketi’ne Kalininskaya NGS’ye davetleri ve misafirperverlikleri için müteşekkiriz. Ziyaretten çok büyük mutluluk duyduk.”


Heyet, santralden sonra ziyaret programı çerçevesinde özel olarak hazırlanan kültürel etkinliklere katıldı; ünlü Rus ressamları hakkındaki sunumlar, birinci sınıf demirci ustasının gösterileri, halk şarkıları, geleneksel Rus krepleri ve geleneksel bal içeceği misafirlere unutulmaz anlar yaşattı.