25.02.12
 

JCI Avrasya temsilcileriyle Kalininskaya NGS ziyaretinden sonra yapılan röportaj


 
Sorulara, JCI Avrasya Enerji Yatırımları Takımı Direktörü Kerem Mermer cevaplıyor.


 
- Rusya’ya karşı olan ilginiz ve özellikle bugün bulunduğunuz Kalininskaya Nükleer Güç Santralini ziyaret etme amacınızı lütfen anlatır mısınız?

- Rusya ile Türkiye Cumhuriyeti arasında nükleer alanda bir iş birliği var. Bu santral, yani Akkuyu Nükleer Santralı Türkiye’de kurulacak bir ilk nükleer santral. Türkiye’deki bu konuyla ilgili insanlar olarak bir araya geldik ve Akkuyu Nükleer Santralı’na en yakın teknolojiye sahip Kalininskaya santralini ziyaret edip yerinde hem güvenlik hem de teknolojik uygulamaları görmek istedik.

- Kalininskaya NGS’ni ziyaret ettikten sonra hissettikleriniz ve düşündükleriniz nedir?

- Şu ana kadar bir çok santral tipi ziyaret ettik. Ama ilk defa bir nükleer santraline geliyoruz. Özellikle güvenlik konusu ve buradaki teknoloji etkileyicidir. Akkuyu’da da bu teknolojinin bir ileri seviyesinde bir teknoloji yapılacağını öğrendik. Bu da ülkemizde kurulacak santralin güvenliği açısından bizleri sevindirdi.

- Kerem Bey, kuruluşunuzun amaçları ve faaliyetleri nedir? Ayrıca Kalininskaya NGS hakkında meslektaşlarınıza neleri anlatırsınız?

- Genç Liderler ve Girişimciler Derneği Avrasya Şubesi altında oluşturduğumuz ”Enerji Yatırımları Takımı”nın. direktörlüğünü yürütüyorum. Enerji Yatırımları Takımı’nın genel amacı özellikle Türkiye’deki enerji yatırımlarıyla ilgili, başta yatırımcılar olmak üzere, ilgili çevreyi bilgilendirmektir. Özellikle Türkiye’ye dönünce bu konuda buradaki edindiğimiz tecrübeler ve bilgileri diğer meslektaşlarımıza aktaracağız. Çünkü Türkiye’de de dünyada nükleer ile ilgili pek çok konu konuşuluyor. Yerinde görme şansını diğer meslektaşlarımızla da paylaşacağız.       

- Türkiye’de bir nükleer güç santralinin tesisine ilişkin ve Türk halkına söyleyebileceğiniz üç sebep sayar mısınız?

- Burada özellikle yaşayan nüfusu sorduk ve 32 bin kişinin yaşadığını öğrendik. Çevrede başka bir yerleşim yeri yok ve insanlar santralle iç içe yaşıyorlar. Yani güvenlik ve nükleer ile ilgili endişelerin konuşulduğu Türkiye için bu birinci önemli husus.  Bir diğer konu ise Türkiye’nin baz yük  ihtiyacı.  Kalininskaya NGS, 1000MW gücünde 4 üniteden luşuyor.   akkuyu NGS ise 1200 MW gücünde 4 üniteden oluşacak. Türkiye’nin ihtiyacının gözün önünde bulunduğu takdirde önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz.  Bir diğer önemli konu ise şehirleşme. Nükleer santral Udomlya kasabasını bir şehre çevirmiş. Yani hem ekonomik hem de sosyal anlamda bulunduğu yere ve yöreye ciddi katkılar sağlamış olduğunu görüyoruz.


 
Geziye katılan katılımcılardan Cem Barut’a da sorularımızı yönelttik.


- Kalininskaya NGS’ni ziyaret ettikten sonra hissettikleriniz ve düşündükleriniz nedir?

- Türkiye’deki şu an en önemli konu nükleer santralin çevreye olan zararı. Bunun burada her hangi bir zarar olmadığını, hatta aksine ekonomik ve sosyal açıdan bulunduğu bölgeye faydalı olduğunu da gördük. Bunun gibi bir sürü soru işaretlerini kafamızda cevaplamış olduk. Tanıştığımıza da çok memnun olduk.