2. Akkuyu Liselerarası Fizik Yarışması sonuçlandı
Yarışmanın her iki etabında da öğrencilerin mücadelesi nefes kesti


Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş’nin  “Mersinli Genç Fizikçiler Yarışıyor” sloganıyla düzenlediği  2. Liselerarası Fizik Yarışması sona erdi. Yarışmayı birinci olan Eyüp Aygar Fen Lisesi kazandı.

 

Liseli gençlerin bilime ve fiziğe olan ilgilerinin artırılarak başarılı öğrenci ve okulların ödüllendirilmesi amacıyla Akkuyu Elektrik Üretim A.Ş. tarafından “Mersinli Genç Fizikçiler Yarışıyor” sloganıyla düzenlenen 2. Liselerarası Fizik Yarışması tamamlandı.

 

Mersin Suphi Öner Öğretmenevi Tarsus Salonu’nda düzenlenen yarışmaya, Mersin il merkezi ve tüm ilçelerinden lise ve dengi 24 okul katıldı.

 

2 etap şeklinde düzenlenen yarışmanın birinci bölümünü Eyüp Aygar Fen Lisesi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Lisesi, Özel Yıldırımhan Burç Fen Lisesi, Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi, Özel Yıldırımhan Anadolu Lisesi, ikinci bölümünü ise İçel Anadolu Lisesi, 75. Yıl Anadolu Öğretmen Lisesi, Yahya Akel Fen Lisesi, Silifke Göksu Anadolu Lisesi ve Mehmet Adnan Özçelik Anadolu Lisesi başarıyla tamamladı ve final bölümüne katılmaya hak kazandı.

 

Akkuyu NGS Mersin Bilgilendirme Müdürü Faruk Üzel, yarışmanın oldukça heyecanlı geçen iki etabının ardından finale gelindiğini söyledi. Üzel, finalde rekabet seviyesi üst düzeyde ve heyecan içerisinde geçecek bir yarışma beklediklerinin ifade etti.

 

‘’MERSİNLİYİZ VE TÜRKİYELİYİZ’’

 

Yarışmada dereceye gireceklerin ödül kazanmanın mutluğunu sonuna kadar yaşayacaklarını belirten Üzel, şöyle devam etti:

 

‘’Biz Akkuyu şirketi olarak 2010 yılından beri Türkiye’deyiz ve aslında Mersin’deyiz. Projenin gerçekleştirileceği yer olması sebebiyle aslında bizim iletişimi en çok önemsediğimiz ve her vesileyle sportif, kültürel ve bilimsel aktivitenin içerisinde olarak özellikle gençlere destek vermeye çalıştığımız alan Mersin. 

 

Bu projenin Türkiye için anlamını biliyoruz. Daha 1950’li yılların başında Avrupa’da birçok ülkenin nükleer teknolojiden haberi yokken 1954 yılında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nu kurarak aslında çalışmaya başlamış bir ülkenin 2010 yılında da olsa bu hedefe ulaşmasında kritik rolü oynayan şirketiz.

 

Bu projeyi gerçekleştirecek, santrali kuracak ve 60 yıl boyunca sorunsuz ve güvenli bir şekilde işletecek bir şirketiz. Bunun sorumluluğunda ve bilincindeyiz.”

 

Mersinliyiz ve Türkiyeliyiz. Sizlerle aynı duyguların içerisindeyiz ve aynı topraklarda yaşıyoruz.’’

 

‘’Neden fizik yarışması’’ sorusunu yönelten Üzel, ‘’Biliyoruz ki bilim aslında ilerlemenin, aydınlanmanın, gelişmenin ve daha iyi bir toplumda yaşamanın temel anahtarıdır. Çünkü bilim ve bilgi temel güçtür’’ diye konuştu.

 

   Fotogaleri

 

“AYDINLIK GELECEĞİN ANAHTARI GENÇLERDİR”

 

Sanayi çağını geride bırakmış, bilgi çağında da hızla yol alan dünyada gençlerin Türkiye’nin geleceği olduğunu ifade eden Üzel,  ‘’Dün kıyasıya rekabetinizle aydınlık geleceğin anahtarı olduğunuzu bize gösterdiniz. Sizlerle daha aydınlık bir geleceğe yolculuk yapacağımıza inanıyoruz. Centilmence, dostça ama kıyasıya bir rekabet bekliyorum. Hepinize başarılar diliyorum ve katıldığınız için teşekkür ediyorum’’ dedi.

    

‘’AKKUYU’DAN HEDİYE YAĞMURU’’

 

Üzel’in konuşmasının ardından yarışmanın final aşamasına geçildi. Yarışmada, soruların neredeyse tamamını doğru cevaplayan Eyüp Aygar Fen Lisesi öğrencileri birincilik kupasını kaldırdı. İçel Anadolu Lisesi’nin ikinciliği kazandığı yarışmada üçüncülük ödülünü ise 75. Yıl Anadolu Öğretmen Lisesi aldı. Birinci olan ekibin üyelerine dizüstü bilgisayar, ikinci olan ekibe tablet bilgisayar, üçüncü olan ekibe ise birer cep telefonu armağan edildi. Ekipleri yarışmaya hazırlayan öğretmenlerine ise desteklerinden dolayı çiçek takdim edildi.

 

Yarışma sırasında izleyici koltuklarında oturan öğrenciler ise alkışlar eşliğinle arkadaşlarına moral verdi. Öğrencilerin, çekişmeli geçen yarışmada kimi zaman sevindikleri, okullarını temsil eden ekibin verdikleri yanlış cevaplar karşısında da üzüldükleri gözlendi.

 

Bu arada, öğrencileri yarışmaya hazırlayan bazı öğretmenlerin de heyecana kapılarak ekiplere tepki gösterdikleri dikkatlerden kaçmadı.

 

Final sorusuna kadar kıyasıya çekişme ile devam eden yarışmada, Eyüp Aygar Fen Lisesi öğrencileri son soruda takılınca gözler İçel Anadolu Lisesi ekibine çevrildi. Bu ekibin de yanlış yanıt verdiğinin görülmesi üzerine salonda Eyüp Aygar Fen Lisesi öğrencilerinin sevinç çığlıkları yükseldi.

 

Geçen yıl yıl düzenlenen 1. Akkuyu Liselerarası Fizik Yarışması’nı da birinci olarak tamamlayan Eyüp Aygar Fen Lisesi öğrencileri “Yarışmayı kazanmak, artık bizim için geleneksel hale geldi. Bu başarımızı da bir sonraki yıla taşımayı hedefliyoruz. Akkuyu bizi bu tip organizasyonlarda buluşturduğu için çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

Yarışmaya katılan diğer ekiplerin temsilcileri de bu organizasyonda yer aldıkları ve bilgilerini sınama şansına eriştikleri için Akkuyu yöneticilerine teşekkür etti.

 

Yarışmanın sonunda kazandıkları ödülleri alan ve kupaları kaldıran öğrencilerin mutlulukları yüzlerine yansıdı. Öğrenciler başarılarını okul arkadaşlarıyla paylaştı.

 

 

 

Akkuyu NGS A.Ş. Basın Servisi