15.03.12

 

Kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik önemli adımlardan biri daha atıldı. Akkuyu Nükleer Santrali Projesi ile ilgili ilk bilgilendirme merkezi , Gülnar’a bağlı Büyükeceli beldesinde açıldı.


Nükleer Yüksek Mühendisi Lütfi Sarıcı Bilgilendirme Merkezi’nin Müdürü olarak halkı bilgilendirecek.

Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi ‘nin ilk misafirleri minik öğrenciler oldu.

Mersin Bahçeşehir İlköğretim Okulu’ndan öğretmen ve  öğrenci ler ile Büyükeceli Belediye Başkanı Mehmet Kale Bilgilendirme Merkezi’nin ilk ziyaretçileri oldu.  Burada ziyaretçileri Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Müdürü Lütfi Sarıcı karşıladı. Nükleer Yüksek Mühendisi olan Sarıcı, yıllardır nükleer sanayi konusunda çalışmalar yaptı ve bir dönem EÜAŞ Nükleer Enerji Dairesi Başkanlığı görevinde bulundu.

 

 Türkiye’nin nükleer enerjiye  neden ihtiyaç duyduğunu anlatan Sarıcı, Akkuyu’ya kurulacak santralin çalışma prensipleri ve alınan güvenlik tedbirleri hakkında geniş bilgi verdi. Santralin 9 şiddetinde bir depreme göre inşa edileceğinin altını çizen Bilgilendirme Merkezi Müdürü Lütfi Sarıcı, güvenlik açısından da en son ileri teknolojinin kullanılacağını söyledi.  Sarıcı, “Santrali inşa edecek olan Rusya’da 33 nükleer güç ünitesi bulunuyor. Rusya’da 5 ampulden biri nükleer enerji ile yanıyor. Dünyada ise 30 ülkede 443adet nükleer güç ünitesi elektrik üretiyor. Gelişmiş ülkelerin tamamında, nükleer santraller hizmet veriyor” dedi.

 

 Öğrenciler , hazırlanan slayt ve video gösterisini izledi. Daha sonra ise nükleer santralin yapılacağı alana götürüldü. Öğrencilere burada jeolojik, sismik ve meteorolojik çalışmalar hakkında bilgi verildi. Gezi sonunda izlenimlerini paylaşan öğrenciler  “daha önce bilmediğimiz birçok konuda bilgi aldık. Merak ettiğimiz birçok soruya cevap bulduk “ dediler.
Merkez hakkında bilgi veren müdür Lütfi sarıcı, yöre halkının nükleer enerjiye ilgisinin yüksek olduğunu söyledi. Sarıcı yakın bir zamanda Bilgilendirme Merkezi’nin ziyaret saatlerinin ve günlerinin bir takvime bağlanacağını da vurguladı. ”merkez, sadece bilgilendirme amaçlı değil, yöre halkı için önem taşıyan faaliyetleri de yürütecek” diyen Lütfi Sarıcı gerekli teknik altyapının hazırlanmasının ardından halka yönelik çeşitli alanlarda kursların açılacağını kaydetti. Sarıcı, böylelikle merkezin ilerleyen zamanlarda Büyükeceli ve çevresi için kültür merkezi haline de dönüşebileceğini ifade etti.  

 


Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş, Büyükeceli’den sonra bir bilgilendirme merkezi daha açacak. Mersin’de açılacak olan merkez, birkaç bölümden oluşacak. 400 metrekareyi aşan büyüklüğüyle her türlü teknik altyapı ve donanıma sahip olacak Mersin Bilgilendirme Merkezi’nin uygulama projesi hazırlandı. Ayrıca merkezde nükleer enerjiye ilişkin sergilenecek maket gibi görsel materyaller için Türk şirketlere yönelik bir ihale açılacak. Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi ve yakın zamanda açılacak Mersin Bilgilendirme Merkezi’nin tüm  maliyeti ise Akkuyu NGS A.Ş tarafından karşılacak.